Váš přístup ke spolupráci s všeználkem by se měl odvíjet od toho, v jaké pozici vůči němu jste. Zajímavý článek na toto téma přinesl server Harvard Business Review.
Pokud je všeználek váš podřízený, pak mu musíte poskytovat zpětnou vazbu, aby jasně pochopil, proč má změnit svůj postoj.
Je-li to kolega, vycházejte ze vzájemných vztahů. Jestliže jste kamarádi, můžete si otevřeně popovídat. Jestliže se však moc neznáte nebo nemáte příliš dobré vztahy, dávejte si pozor, abyste sami nepůsobili jako všeználek. Raději se nejprve snažte vytvořit si bližší vztah.
Pokud je všeználek váš nadřízený, je třeba největší opatrnosti. Všechny situace, kdy se sice projevuje, jako kdyby všude byl a všechno znal, ale není to nijak důležité, nechte být. V ostatních případech, kdy je důležité přesvědčit šéfa ke změně postoje, se držte následujících kroků.
1. Položte správnou otázku
Zeptejte se, zda už váš šéf podobnou situaci zažil a jak ji řešil. Dobré je také použít otázku, která bude začínat: „Co když… ?“
2. Získejte čas
Řekněte šéfovi, že to zní jako dobrý nápad. Zároveň jej však požádejte, zda můžete například do konce týdne shromáždit více informací a názorů.
3. Upozorněte na rizika
Pokud vidíte nějaká skutečná rizika, pojmenujte je. Řekněte, že si chcete být jisti, že nedojde k problémům a požádejte například ještě o konzultaci s dalšími zapojenými pracovníky.
Když se vám podaří nadřízeného přesvědčit, aby změnil názor nebo uvažoval i o jiných variantách, nevychvalujte sami sebe, jak jste skvělí. V první řadě poděkujte nadřízenému.
-kk-