Prokrastinace je přirozená, protože lidský mozek dokáže snadněji zpracovávat konkrétní než abstraktní informace. A začátek nového úkolu je vždy abstraktní – nehmatatelný a nejasný. Proto se raději soustředíme na krátkodobé úkoly, u nichž si umíme představit výsledek. Chceme-li se přirozené tendence k prokrastinaci zbavit, musíme se naučit lépe vyvážit příjemné a nepříjemné souvislosti plnění daného úkolu.
1. Zaměřte se na příjemné aspekty úkolu
- Začněte vizualizací neboli co nejkonkrétnější představou o tom, jak skvělé to bude, až danou věc dokončíte. Zaměřte se na pocit, který budete mít.
- Veřejně promluvte o tom, co se chystáte udělat. Když o vašich záměrech budou vědět i další lidé, budete se více snažit dodržet své slovo.
- Zvažte důsledky plynoucí z toho, že daný úkol nesplníte. Na to se často zapomíná a přitom jde o silný motivační faktor.
2. Minimalizujte nepříjemné aspekty úkolu
- Nejprve se rozhodněte, jaký první krok uděláte. Náročné a dlouhodobé úkoly rozdělte do menších částí, jejichž splnění si můžete lépe naplánovat.
- Spojte první krok s určitou odměnou za splnění. Motivujte se tím, že se budete na něco těšit.
- Překonejte svůj odpor k prvnímu kroku tím, že si odpovíte na otázku: „Proč je to pro mě tak nepříjemné?“. Teprve až zjistíte, co vám stojí v cestě, můžete to odstranit.
-kk-