V IT je čím dál větší poptávka po lidech s přesahem do více oblastí. Základem je v dnešní době jednoznačně Linux, na něj navazuje druhá samozřejmost – automatizace. Ansible je velice mocný a současně jednoduchý způsob, jak se do automatizace IT ponořit. Dále je vhodné zaměřit se na kontejnerizaci, protože je to v současnosti nejvíce rostoucí oblast v IT a během pár let bude naprostým standardem v dodávkách a provozu aplikací.
Většina firem pochopila, že úzce specializovaní lidé bez přesahu mají čím dál menší hodnotu. Proto začínají síťaře školit v základech Linuxu, naopak systémové administrátory v sítích, ale i v kontejnerech, aby dokázali být okolním týmům plnohodnotnými partnery. Díky automatizaci se většinou právě „systémáci“ nejvíce přibližují vývojovým týmům a pomáhají jim s infrastrukturní prací.
Mými kurzy prošlo přes 400 lidí v Čechách, na Slovensku ale i v Jihoafrické republice, Moldavsku či např. Rumunsku. Účastnící kurzu jsou pro mě „kolegové“ se kterými rád diskutuji o tématech, které je zajímají a o jejich konkrétních problémech. Tím se občas dostaneme až ke studiu zdrojových kódů, abychom si přesně vysvětlili, proč se ona technologie chová právě tímto způsobem.
Druhý důležitý aspekt je pro mě zpětná vazba od studentů. Ta mi pomáhá zlepšovat se jako lektor. Výsledkem takového přístupu je pro mě i ocenění „DevOps instructor of the Year“ za celou EMEA oblast.
Kvalita kurzu vždy závisela ve velké míře na lektorovi. I obsahově nejlepší kurz byl pětidenní snaha nenechat se uspat monotónním vyprávěním. Jindy jsem zažil kurz, který měl mizerné školící materiály i servery pro praktická cvičení, ale lektor z něj udělal jeden z nejhodnotnějších kurzů, které jsem měl tu čest absolvovat. Věřím, že i naše kurzy (realizované ve spolupráci s KEY Trainings) budou tím nejlepším, co můžete na trhu najít.