Úloha společnosti TÜV SÜD
Jako notifikovaná osoba hraje TÜV SÜD při implementaci nařízení o strojních zařízeních klíčovou roli. Společnost nabízí výrobcům a dalším hospodářským subjektům při zavádění nových požadavků, testování a certifikaci výrobků komplexní podporu. To platí zejména pro nové technologie, jakými jsou strojové učení (např. prostřednictvím umělé inteligence) a kybernetická bezpečnost. Díky celosvětové síti odborníků a rozsáhlým odborným znalostem podporuje TÜV SÜD výrobce při posuzování shody jejich strojních zařízení s přísnými požadavky dokumentu. Zákazníci mohou využít mezioborové expertízy společnosti TÜV SÜD, co se týče bezpečnosti strojů, posuzování rizik, kybernetické bezpečnosti a označování CE.
Díky svým rozsáhlým zkušenostem získaným v rámci spolupráce s výrobci strojů nabízí společnost TÜV SÜD širokou škálu služeb, včetně testování a certifikace, dále pak školení k požadavkům nařízení o strojních zařízeních. Společnosti tak mohou hladce přizpůsobit své výrobky revidovaným požadavkům, zajistit si nejvyšší bezpečnostní standardy, a tím uvést na trh bezpečný vysoce certifikovaný výrobek.
„Nová vyhláška o strojních zařízeních představuje rozhodující krok k bezpečnému a udržitelnému průmyslu. Poskytuje mimořádně vysokou úroveň ochrany uživatelů a životního prostředí a přispívá rovněž k tomu, aby Evropa zůstala celosvětovým lídrem v digitální transformaci. Zohledněním umělé inteligence a kybernetické bezpečnosti vytváří potřebný rámec pro bezpečné formování inovací a posílení důvěry v moderní stroje. Jako notifikovaná osoba jsme hrdí na to, že můžeme významně přispět k bezpečnosti strojních zařízení v Evropské unii,“ vysvětluje Tobias Pfeiffer, vedoucí oddělení průmyslu a energetických produktů společnosti TÜV SÜD Product Service GmbH.
Nejdůležitější novinky – od směrnice k nařízení
Význam bezpečnosti strojních zařízení v EU se odráží mimo jiné v rozhodnutí Evropské unie převést revidovanou směrnici na nařízení EU. Směrnice EU, tedy například směrnice o strojních zařízeních, musí být po přijetí Evropskou unií nejdříve implementovány do vnitrostátního práva členských států. Naproti tomu nařízení EU platí okamžitě a jsou právně vymahatelná ve všech členských státech. Nařízení jsou závazné právní akty, které se uplatňují přímo a mají přednost před všemi odchylnými vnitrostátními zákony a předpisy.
Evropský parlament přijal nařízení 18. dubna 2023. V platnost pak nařízení vstoupilo 19. července 2023, dvacet dní po vyhlášení v Úředním věstníku EU. Tímto datem začalo 42 měsíční přechodné období, během něhož musí hospodářské subjekty nové nařízení implementovat. Od 20. ledna 2027 je použití nové směrnice EU o strojních nařízeních pro uvádění strojních zařízení na evropský trh závazné.
Nařízení s sebou přináší řadu významných praktických změn. Budou jej muset používat nejen výrobci, ale i další hospodářské subjekty, například zmocněnci, dovozci a distributoři. Zde jsou nejdůležitější změny:
Rozšířená oblast použití:
Poprvé se nové nařízení vztahuje také na bezpečnostní software pro stroje, bezpečnostní komponenty a stroje s umělou inteligencí (AI), které zajišťují bezpečnostní funkce, a také na významně upravené stroje. To odráží narůstající digitalizaci, automatizaci a modernizaci strojů v průmyslu.
Požadavky na kybernetickou bezpečnost:
Stroje a jejich řídicí systémy musí být chráněny před neúmyslným nebo úmyslným narušením integrity, bezpečnosti a dostupnosti (např. hackerskými a kybernetickými útoky). Výrobci jsou rovněž povinni shromažďovat odpovídající potvrzení o zásahu do softwaru nebo o změně nainstalovaného softwaru.
Digitální dokumentace:
Nové nařízení umožňuje poskytovat digitální návody k obsluze a montáži a prohlášení o shodě. Pro některé stroje jsou však stále vyžadovány tištěné verze.
Modernizované posuzování shody:
Byly aktualizovány postupy k posuzování shody, zejména pro všechna strojní zařízení uvedená v příloze I. Tato příloha zahrnuje strojní zařízení, která představují vážné inherentní potenciální riziko pro lidské zdraví (vysoce riziková strojní zařízení). Je rozdělena na část A a B a zahrnuje například autozvedáky, bezpečnostní komponenty a strojní zařízení s plně nebo částečně samočinným chováním využívající bezpečnostní funkce s podporou umělé inteligence, některé pily, frézy, srovnávací frézy a další.
Dosud známé postupy k posuzování shody se zapojením notifikovaného orgánu „EU přezkoušení typu (modul B)“ a „úplné zabezpečení jakosti (modul H)“ byly rozšířeny o „ověřování každého jednotlivého výrobku (modul G)“. TÜV SÜD může svým zákazníkům nabídnout všechny tři možné moduly posuzování shody pro tyto výrobky uvedené v příloze I v rozsahu jmenování.
Silnější dohled nad trhem:
Cílem nařízení je zlepšit dozor nad trhem a zajistit jednotné uplatňování bezpečnostních předpisů v rámci EU.
Ačkoliv bude platit nařízení EU o strojních zařízeních bezvýhradně až od 20. ledna 2027, jeho kompetentní a profesionální provádění může přinést konkurenční výhody celé EU. Vypořádat se s novým nařízením EU o strojních zařízeních a vyjasnit si konkrétní otázky a problémy s příslušnými orgány a odborníky v oblasti bezpečnosti strojních zařízení včas prospěje každé společnosti v dodavatelském řetězci. TÜV SÜD jako první notifikovaná osoba pro toto nařízení díky svým rozsáhlým odborným znalostem a mezioborové kompetenci poskytuje podporu.