Cílem zkoušek funkční bezpečnosti je zajistit správnou funkci složitých zařízení a systémů. Požadavky jsou upraveny v mezinárodní normě IEC 61508 a dalších průmyslových normách, jako je EN ISO 13849-1 pro bezpečné řízení strojů, ISO 26262 pro systémy kritické z hlediska bezpečnosti v automobilovém průmyslu nebo řada norem EN 5012X pro funkční bezpečnost železničních aplikací.
„Nejenže máme potřebné akreditace k provádění zkoušek a certifikací podle těchto norem,“ říká Matthias Ramold, vedoucí oddělení železniční automatizace společnosti TÜV SÜD Rail GmbH, „ale máme také rozsáhlé zkušenosti s uplatňováním těchto požadavků v praxi.“
Požadavky na kybernetickou bezpečnost
Ve stále „digitálnějším“ prostředí je třeba pojem bezpečnosti definovat šířeji, protože síťově propojená zařízení a systémy musí být chráněny nejen proti poruchám funkční bezpečnosti, ale také proti hrozbám z oblasti průmyslové IT bezpečnosti, resp. kybernetické bezpečnosti. Požadavky na kybernetickou bezpečnost jsou upravovány již uznávanými normami. Jednou z všezahrnujících norem je IEC 62443, která definuje požadavky na provozovatele, integrátory a výrobce komponent. Požadavky na kybernetickou bezpečnost pro automobilový průmysl jsou popsány v normě ISO/SAE 21434 „Road Vehicles - Cyber Security Engineering“, ta se zaměřuje na bezpečnost elektrických a elektronických systémů vozidla. Podporuje společnosti při definování strukturovaného procesu, s jehož pomocí lze zaručit kybernetickou bezpečnost v průběhu celého životního cyklu vozidla.
Certifikované nástroje snižují úsilí
Vzhledem ke složitosti digitálních řešení softwaru a technického hardwaru nabývají nástroje při vývoji nových aplikací stále většího významu. Certifikované nástroje mohou být využívány v různých projektech a různými zákazníky. TÜV SÜD nabízí certifikaci nástrojů, která pokrývá požadavky různých norem, jako jsou ISO 26262, IEC 61508, EN 50128 nebo ISO/SAE21434, a výrazně tak snižuje úsilí potřebné pro další certifikace.
Günter Greil, obchodní manažer pro železniční automatizaci ve společnosti TÜV SÜD, je přesvědčen, že splnění normativních požadavků na funkční a kybernetickou bezpečnost nabízí účastníkům trhu rozhodující konkurenční výhodu: „Výzvou je komplexní pohled na funkční bezpečnost a bezpečnost IT v průmyslu a definování a zavedení vhodných opatření k minimalizaci rizik.“ Nabídka služeb TÜV SÜD zahrnuje nejen posuzování, audity a zkoušky a certifikace na základě uvedených norem, ale také semináře a školení pro různá odvětví.