Čína - stát, který pohltí všechno?

Čína se zase stane světovou jedničkou,“ říká Aleš Michl. „I eurozóna si od ní půjčí peníze – a až přijde čas dluh splatit, naporcují si nás jako pekingskou kachnu.“ Přední český ekonom, analytik Raiffeisenbank a pomocná síla NERVu, byl 7. června hostem na Letním setkání členů CAFIN.

Počátek současných ekonomických problémů Evropy vidí A. Michl už v 18. a 19. století: „Západ nedokázal navázat na průmyslovou revoluci a začal žít na dluh. Ztráty řešil půjčkami,“ vysvětluje. „Až do počátku 19. století to totiž nebyly západní státy, kdo vedl světovou ekonomikou. Tím číslem jedna byla Čína a Indie – měřeno HDP vůči světovému HDP. Jenže Čína zaspala nástup průmyslové revoluce, uzavřela se do sebe a spadla do velké krize. Teď se situace mění.“

K minulosti se známý ekonom obrací často a rád: „Když se podíváte do historie, má za sebou svět tři velké mezníky v zadlužení: první přišlo po napoleonských válkách, další po 2. světové válce a to třetí nastalo teď – Řecko.“ Michl se vrátil také k hospodářské krizi – podle něj žádná nebyla, jen ekonomika se vrátila do původního stavu: „Růst HDP už nebude tak prudký, ekonomický růst zpomalí o třetinu až polovinu, než jak jsme byli zvyklí.“

A jak podle něj bude svět vypadat za několik let? „Poptávka po jídle stoupne do r. 2030 o polovinu, o vodu se zvýší o 30 až 50%,“ odkazuje se na studii OSN a Světové banky. „Proto bych investoval do těchto komodit anebo do luxusu,“ dodává.

Co se týká budoucích světových velmocí, souhlasí Michl s americkým geopolitikem Georgem Friedmanem: „V r. 2050 budou k supervelmocím patřit USA a jejich spojenci, Polsko, Japonsko a Turecko. Dobře na tom bude taky Německo, Indie, Brazílie a Mexiko.“

Michl se dostal i k problémům eurozóny: „Podívejte se na půjčky Mezinárodního měnového fondu (MMF) – kam dnes jdou? Dvě třetiny všech půjček jsou vůči Evropě. Do dvou let by se to mohlo vyšplhat až k 80%. A to jsem se ve škole učil, že MMF pomáhá rozvojovým zemím.“ Podle jeho slov tím celá krize v Evropě ale zdaleka nekončí. „Eurozóna poprosí o půjčku i Čínu. Číňané, kteří vydělávají 20x méně, než je průměrný plat v eurozóně, budou sponzorovat náš dluh. Ale až přijde vyúčtování, naporcují si nás jako pekingskou kachnu.“

Aleš Michl byl hostem na Letním setkání členů České asociace pro finanční řízení (CAFIN). V jeho rámci se uskutečnil také 2. Sněm členů. „Schválili jsme výroční zprávu za minulý rok a zároveň se členové seznámili s plánovanými aktivitami pro letošek,“ říká Ladislav Profota, předseda řídícího výboru asociace, který celý večer zahájil. Po odborné přednášce A. Michla pokračovalo setkání členů v odlehčeném duchu – rautem a bowlingovým kláním.