„Fiskální pozice Česka je poměrně dobrá, ale i tak vyžaduje značnou konsolidaci. Stále budeme mít co nabídnout, i když konkurenční výhoda s růstem mezd klesá. Co Česká republika potřebuje, je celá řada zásadních reforem a podstatné zlepšení zejména v oblasti fungování státu,“ komentuje naši současnou situaci Niedermayer a dodává: „Občas se zdá, že v řadě vládních rozhodnutí je politika nadřazena nad pragmatičností a ekonomickou kompetencí.“
Niedermayer se zaměřil také na růst české ekonomiky. Podle něj záleží hodně na vývoji v EU – ekonomickým zpomalením či recesí by mohly být ovlivněny i silné ekonomiky (např. Německo). „Během hospodářské krize 2008/2009 byl propad podobný jako v Německu, jenže následné oživení u nás bylo pomalejší. V současnosti budou růst určovat hlavně tři faktory: fiskální politika, efektivita a antikorupce a stabilita společně s investicemi a očekáváním.“
Ani v případě růstu světové ekonomiky nebyl příliš optimistický. „Ekonomika poroste pomaleji než v minulé dekádě. A bude i méně stabilní. V některých zemích bude složité růst udržet, spíše to vypadá na další zpomalení. Ale samozřejmě bude záležet i na reakcích jednotlivých vlád.“
Luděk Niedermayer je bývalý viceguvernér ČNB. V současnosti pracuje jako ekonomický expert Deloitte, Byl jedním z hlavních řečníků na 15. Controllingovém fóru, které se 13. června uskutečnilo v Roztokách u Prahy. Letošní ročník Controllingového fóra se nesl v duchu Stagnaci navzdory – odhalování rezerv pomocí aktivního controllingu.