Nastavte si jasné cíle a kvantifikujte je
Web INSEAD Knowledge radí, že prvním krokem je mít jasné cíle. Musíte vědět, čeho se snažíte dosáhnout. A tyto cíle musíte i kvantifikovat. Tento cíl může například znít: Tomuto projektu v následujících dvou týdnech budu věnovat tři hodiny nerušené práce každý den.
Nastavte si pevný režim
Plánování je přítelem člověka, co se snaží překonat prokrastinaci. Čím pevnější režim budete mít, tím méně příležitostí budete mít k tomu vymýšlet jiné aktivity, které byste raději chtěli dělat. Napište si na každý den pracovní plán a toho se držte.
Naučte se hluboké práci a nesnažte se praktikovat multi-tasking
Multi-tasking, tedy práce na více věcech najednou, zní v teorii hezky, ale v praxi moc nefunguje. Pokud se o to snažíte, vystavujete se navíc zvýšenému riziku prokrastinace. Naučte se naopak hluboké, soustředěné práci, a pracujte vždy ne jednom úkolu najednou po delší dobu.
Eliminujte věci, které vás vyrušují
Snažte se identifikovat, co vás vyrušuje. V jakých situacích jste vyrušeni z práce? Za jakých okolností sklouzáváte k prokrastinaci a kdy jste naopak schopni pracovat efektivně? Snažte se ze svého okolí a ze svého života eliminovat věci, které vás vyrušují, a které jsou zároveň zbytné.
Naordinujte si čas na nicnedělání
Mnoho lidí sklouzává k prokrastinaci kvůli tomu, že mají tak do detailu naplánovaný a nabitý program, že je trápí vidina toho, že za celý den nebudou mít čas pro sebe. Tomuto problému se vyhněte tím, že si naopak striktně naplánujete čas, kdy si budete moci dělat, co chcete, aniž byste trpěli výčitkami svědomí, že vám něco utíká. Lépe se vám pak bude pracovat, když víte, že máte naplánovaný čas na koníčky a zábavu.
-mm-