Tento text vychází ze článku na webu Harvard Business Review.
Mějte otevřený postoj a začněte konverzaci s úsměvem
Prvním krokem k zapředení úspěšného „small talku“ je dát druhému člověku neverbálně najevo, že jste na jeho straně, že se o něj zajímáte a že máte dobré úmysly. Všechny další kroky se vám pak budou dělat mnohem snáz. Sympatie druhého člověka nejlépe získáte tak, že zaujmete otevřený postoj směrem k dotyčnému a budete se na něj usmívat.
Začněte nějakým neutrálním tématem
Na začátku, když ještě nevíte, jaké má dotyčný zájmy, je nejlepší začít nějakým obecným tématem. Může to být třeba tak zesměšňované počasí. Nebo můžete říct, co zvláštního se vám přihodilo cestou na setkání.
Pokládejte otázky
„Small talk“ je dobré začít nějakou vlastní promluvou. Chvilku mluvte vy, ale pak do konverzace zapojte i druhou osobu tím, že jí položíte nějakou otevřenou, jednoduchou otázku.
Zaměřte se na pozitivní témata
Téma, které si vyberete, by mělo být pozitivní. Mělo by vzbuzovat úsměv, dobrou náladu a touhu se ke konverzaci připojit. Určitě nechte stranou jakákoliv kontroverzní, depresivní nebo negativní témata.
Najděte společný zájem
Zkuste najít, co máte s dotyčným člověkem společného. Bydlíte ve stejné části města? Máte rádi stejný sport? Nebo hrajete oba nějaký hudební nástroj? Jakmile najdete společný zájem, získáte tak skvělé společné téma, které „small talk“ povznese na regulérní a zajímavou konverzaci.
Naslouchejte
Základem jakékoliv konverzace je aktivně naslouchat. Když položíte druhé straně otázku, skutečně poslouchejte, co druhá osoba říká. Přemýšlejte nad tím, co vám řekne, a pak na tuto promluvu reagujte zas nějakým zajímavým způsobem. Tímto procesem posunete „small talk“ dál a dál.
-mm-