Direktivní typ manažera
Jak uvádí Entrepreneur.com, direktivní manažer rád drží otěže pevně v rukou. Může být občas trochu příkrý a stručný, ale zároveň se umí velmi rychle a efektivně rozhodovat. Je to ideální manažer do krizových situací, kdy tým potřebuje pevnou ruku, jasné vedení a odvahu. Méně vhodný je pak jeho přístup za běžného, klidného chodu, protože nemá zpravidla náladu se příliš vybavovat se svými podřízenými, naslouchat jim a vést s nimi dlouhé hovory, například o jejich rozvoji nebo vizích.
Demokratický vedoucí
Vedoucí vykazující demokratické principy vždy podporuje debatu. Při zásadnějších rozhodnutích si chodí ke svému týmu pro radu. Rád využívá kolektivní inteligence lidí kolem sebe, podporuje inkluzi a snaží se podporovat silné stránky svých podřízených, i kdyby to mělo být na úkor jeho autority. Tento přístup je ideální při hledání kompromisů a neotřelých řešení, zároveň může být občas trochu brzdou, pokud kritická situace vyžaduje rychlé jednání a rozhodování.
Analytik
Precizní, systematický, zaměřený na kvantifikovatelná data. Takový je analytický vedoucí. Umí skvěle analyzovat problémy, přicházet s podloženými návrhy na zlepšení a plánovat strategie. Analytickým vedoucím se daří především v rolích, které vyžadují důkladné plánování, orientaci na detail, organizované projektové řízení a systematické řešení problémů.
Manažer jako psychická opora
Tito manažeři mívají vysokou míru emoční inteligence. Vyznačují se hlubokou empatií, komunikačními dovednostmi a schopností nadchnout a psychicky podporovat své podřízené. Často umí efektivně rozpoznat a zažehnat konflikty nebo uklidnit svůj tým ve chvíli, kdy čelí nějaké krizi. Jsou vynikajícími moderátory diskuzí a nejvíce se pro ně hodí role vedoucího týmu, jehož členové pracují spíše samostatně, případně se věnují nějaké kreativní činnosti, pro kterou je psychická pohoda zcela klíčová.
-mm-