Robin Dreeke strávil několik desetiletí jako agent FBI. Ví, jak si získat důvěru druhých. Ve své knize The Code of Trust: An American Counterintelligence Expert’s Five Rules to Lead and Succeed (Kodex důvěry: Pět pravidel amerického experta na kontrašpionáž o tom, jak vést a uspět), sdílel několik tipů – a některé z nich probral i v rozhovoru pro Wharton School of Business na univerzitě v Pensylvánii.
Co ho roky trénování amerických špionů a boje s cizími naučily? Říká, že nejde jen o to, aby člověk někoho přesvědčil k určité aktivitě, ale spíše o to, skutečně inspirovat druhé, aby tuto aktivitu sami chtěli dělat. V kontrarozvědce šlo také o to, jak lidi pomocí inspirace a vedení rozmluvit. V každé interakci bylo z hlediska strategie klíčové právě získání důvěry.
Určete si cíle a pak se řiďte tím, co si přejí ostatní
Nejprve si potřebujete ujasnit své vlastní cíle. Určete si tedy priority – ale pak na nich nelpěte. Protože hlavně potřebujete znát priority ostatních. Musíte je pochopit, musíte se dozvědět o jejich potřebách, snech a aspiracích. O všech – o těch pracovních i osobních, dlouhodobých i krátkodobých.
Pak o těchto potřebách mluvte a také ukažte, jak byste mohli poskytnout prostředky k jejich naplnění. Tak si získáte důvěru. Klíčovým faktorem však není očekávat jakoukoli reciprocitu, nepočítejte s ničím na oplátku. Vedení ostatních je také často věcí nabídky zdrojů k dosažení jejich cílů.
Toto jsou naprosto základní předpoklady budování důvěry. Na konkrétní doporučení, jak si získat důvěru jako spolupracovník a lídr, se blíže podíváme v druhém díle článku.
Kniha
Dreeke, Robin a Stauth, Cameron: The Code of Trust: An American Counterintelligence Expert’s Five Rules to Lead and Succeed. St. Martin's Press, 2017, 384 stran
-jk-