Jasně definujte role
V prvé řadě je nutné jasně definovat, kdo co dělá a kde končí a začínají jeho povinnosti. Jak uvádí Society for Human Resource Management, delegování odpovědnosti a předávání pravomocí musí probíhat strukturovaně. A to tak, aby v odpovědnosti jednotlivých pracovníků nebyly překryvy a aby bylo jasné, kdo a za co nese odpovědnost.
Pravomoci předávejte postupně
I když máte pod sebou ambiciózního a perspektivního podřízeného, ve kterém vidíte potenciál, nikdy mu nedávejte příliš mnoho nové odpovědnosti navíc. Širší pravomoci je nutné předávat postupně a průběžně vyhodnocovat, jak se jednotlivým pracovníkům s novými povinnostmi daří.
Poskytněte kontext i dostatečné proškolení podřízených
Častou chybou manažerů je, že novou pravomoc na podřízené delegují, aniž by jim k ní dali nějaký širší kontext. Dodají jen základní informace a popis toho, jak věci aktuálně fungují. Ale často už nevysvětlí, jaká je logika celého procesu, co se jím snaží tým dosáhnout a jaké jsou limity a priority daného postupu. Vysvětlete proto proces podřízenému v širším kontextu a dejte mu veškeré informace potřebné k tomu, aby si danou agendu mohl částečně upravit podle sebe.
Ujistěte se, kdo chce a kdo nechce větší zodpovědnost získávat
Ne všichni pracovníci touží po větší odpovědnosti. Někteří jsou spokojeni s tím, když jim někdo zadává úkoly, a nemají ambice získávat širší pravomoci. Než tedy s delegováním odpovědnosti začnete, ujistěte se, že o to daný podřízený doopravdy stojí.
-mm-