Co to technika „Pomodoro“ je?
Jak uvádí The Muse, techniku „Pomodoro“ vynalezl v 80. letech italský student Francesco Cirillo. Ten měl problém se soustředit na učení. A proto přišel s technikou, kdy si rozdělil úseky učení na 25-minutové bloky. V rámci jednoho bloku se vždy soustředil na práci na jednom projektu nebo na učení jednoho tématu. A po 25 minutách si udělal pětiminutovou přestávku. Zjistil tak, že mu tolik neupadá pozornost a že pravidelnými přestávkami se udržuje po dlouhou dobu bdělý a soustředěný.
A proč se technika jmenuje „Pomodoro“? Jedná se o italský výraz pro rajče. Cirillo totiž používal k měření časových úseků kuchyňský budík, který měl tvar právě rajčete.
Jak techniku „Pomodoro“ efektivně používat při práci?
-
Nejdříve si rozdělte úkol, který před vámi stojí, na menší, dílčí kroky. Na tyto jednotlivé menší úkoly se pak soustřeďte vždy v rámci jednotlivých 25-minutových časových úseků.
-
Nepřeskakujte mezi úkoly. A daný časový úsek se věnujte vždy jednomu jedinému úkolu. Vyhněte se multi-taskingu.
-
Měřte si poctivě čas. Kouzlo této techniky spočívá v tom, že nepřekračujete 25-minutové úseky. V rámci této necelé půlhodiny se totiž nejlépe soustředíte. Poté koncentrace upadá. Proto je pro vaši efektivitu a produktivitu lepší, když si dáte po 25 minutách pětiminutovou pauzu a pak pokračujete dál.
-
Nepřeskakujte pauzy. I když vám budík zazvoní zrovna ve chvíli, kdy jste zabráni do práce, i tak si dejte pětiminutovou pauzu. Nikdy pauzu nepřeskakujte.
- Po čtyřech za sebou jdoucích úsecích si dejte delší pauzu. Po každém čtvrtém úseku si dejte delší regenerační přestávku v délce 15 až 25 minut.
-mm-