Co vlastně syndrom podvodníka je?
Syndromem podvodníka může trpět kdokoliv. Tedy kdokoliv, komu jsou dány větší pravomoci, než měl dotyčný doposud. Typicky se jedná o člověka, který byl povýšen nebo který dostal na starosti nějaký nový projekt.
Jak uvádí Toastmasters International, typickým projevem syndromu podvodníka jsou pochyby. Pochyby o sobě samém, o svých dovednostech a o adekvátnosti svých zkušeností. Člověk, který trpí syndromem podvodníka, má pocit, že mu byla nová pozice dána jaksi omylem, že na ní dotyčný zkrátka nemá a že se to brzy provalí. Tyto pochyby jsou často nepodložené a liché, přesto se jim nemůže dotyčný ubránit.
Jak se syndromu podvodníka zbavit?
- Přiznejte si své pocity. Jděte do svého nitra a zkuste se ve svých pocitech a pochybách vyznat. Uvědomte si, jak se cítíte, a zkuste si své pocity racionalizovat a přijmout.
- Objektivně se podívejte na své schopnosti a zkušenosti. Se syndromem podvodníka můžete bojovat i tak, že se zkusíte objektivně podívat na své schopnost a zkušenosti. Pravděpodobně jste na tom lépe, než si myslíte.
- Uvědomte si, že vás povýšili z nějakého důvodu. To, že vám byly dány určité větší pravomoci, má svůj důvod. Uvědomte si, že fakt, že jste na dané pozici, je sám o sobě důkazem, že k jejímu výkonu máte potřebnou kvalifikaci.
- Porovnávejte se sami se sebou. Nezdravé pochyby často pochází s nerealistickým srovnáváním s jinými lidmi. Srovnávat byste se ale měli vždy jen sebou – lépe řečeno se svým minulým já.
- Promluvte si s odborníkem. Pokud vás syndrom podvodníka trápí i nadále, zkuste si promluvit s nějakým profesionálem – třeba s psychologem.
-mm-