Inovace bolí, protože nabourává zažité návyky a přináší velkou míru nejistoty a rizika, než si na ni lidé zvyknou. Většina se brání této nejistotě již v počáteční fázi tím, že má tendenci změnu odmítat. Demokratické rozhodování na základě většiny proto většinou vede k potlačení inovátorské myšlenky. Citujme filozofa Arthura Schopenhauera: „Každá pravda prochází třemi fázemi - Nejdříve je zesměšňována. Pak násilně odmítána. A nakonec je akceptována jako samozřejmost.“ A inovace není nic jiného než nacházení nové pravdy.
Paradoxně v dobách války, kdy se rozhoduje (velí) direktivně a demokracie či svobodné rozhodování jdou stranou, vznikají největší inovace a technologický pokrok dramaticky akceleruje. Kdyby měl velitel uspořádat mezi vojáky v zákopu referendum o dobytí kulometného hnízda, výsledek by asi jen těžko vedl k útoku. Motivace je jasná – neúspěch může být fatální a úspěch dává šanci fyzicky přežít. Každý z účastníků projektu pociťuje na vlastní kůži kritickou potřebu situaci úspěšně vyřešit, potřebuje však jasný rozkaz k akci. Pánové Smith & Wesson jsou vždy lepšími motivátory než Covey a Carnegie.
Svoboda v práci a relativní volnost v rozhodování v rámci týmu může fungovat jen ve specifických skupinách a odvětvích, kde máte v týmu k dispozici vyzrálé jedince ochotné ke kooperaci a pracující samostatně na projektu, kde je tento přístup v dané fázi výhodný. Má-li ve velké firmě téměř každý možnost vyjádřit svůj názor s tím, že dochází ke konsenzu při tvorbě produktu či služby, ale již s minimálním dopadem na zúčastněné při případném neúspěchu, málokdy se setkáme s převratnou inovací.
Metoda cukru a biče funguje, metoda cukru a cukříku nikdy. Chyba však není v manažerech či zaměstnancích, ti myslí racionálně a chtějí si jen co nejdéle zachovat své výhody, ale ve vlastnících, kteří tento stav fungování svých firem či organizací dopustí. Většina lidí potřebuje v zaměstnání (i když navenek nerada) dostat jasné schéma - být vedena, poslouchat příkazy a nepřebírat zásadní zodpovědnost. Je to paradoxně jedna z mála jistot, které ve své práci zaměstnanci mají. Na vše ostatní jsou zde ti, kteří touto většinou hýbou.