Tyto tipy přinesl web Harvard Business Review.
Více vnímejte vlastní emoce
Zkuste se více soustředit na to, jak se cítíte. Vnímejte, jakou náladu momentálně máte, proč se takto cítíte a jaký mají vaše emoce vliv na to, co a jak děláte.
Zjistěte, jaké aktivity vám dodávají pozitivní náladu
Uvědomte si, jaké aktivity ve vás vzbuzují špatnou a jaké dobrou náladu. Více se potom věnujte těm aktivitám, které na vás mají pozitivní vliv, a naučte se lépe své emoce aktivně ovládat.
Snažte se vcítit do situace a vnímání druhých
Občas se pokuste vystoupit ze své vlastní hlavy a snažit se vnímat situace, které kolem vás nastávají, očima a emočním prožíváním ostatních lidí – třeba i vašich podřízených.
Naučte se zvládat stresové situace
Tím, že budete lépe vnímat své vlastní emoce, byste měli být schopni i s nimi lépe pracovat. A to vám mimo jiné pomůže lépe zvládat stres. Zkuste najít způsoby, jak stres, ať už v práci nebo osobním životě, můžete zvládat lépe.
Během konverzace více vnímejte emoční stav lidí kolem sebe
Až se budete příště s někým bavit, aktivně se pokoušejte vnímat, jak se dotyčný cítí a co podle signálů, které k vám vysílá, prožívá. Uvidíte, že vám to pomůže lépe na něj působit a zároveň pochopit, proč se chová tak, jak se chová.
Nechte lidi kolem sebe více mluvit a pozorujte jejich pocity
Vhled do emocí lidí kolem sebe nejlépe získáte tak, že je necháte mluvit a nebudete jim skákat do řeči. Pokládejte ostatním otevřené otázky a nechte je rozmluvit, díky čemuž snadněji zjistíte, co prožívají.
Více o svých pocitech mluvte a jděte tak podřízeným příkladem
V neposlední řadě je pro zvýšení emoční inteligence otevřeně o svých pocitech mluvit a probírat je s ostatními. Pokud vás něco naštvalo, zklamalo nebo naopak rozveselilo, mluvte o tom. Půjdete tak i svým podřízeným příkladem a ti pak budou otevřenější k tomu mluvit o svých vlastních emocích.
-mm-