Sedm signálů, podle kterých rozpoznáte, že váš podřízený je workoholik

Workoholismus je chorobný a nezdravý přístup k práci. Jedná se o stav, při kterém dotyčný pracuje natolik, že upozaďuje své osobní potřeby, svou rodinu, přátele a volný čas a přehnaně se věnuje pracovním povinnostem. Trpí jak dotyčný pracovník, tak jeho okolí. A dokonce i firma, pro kterou dělá, protože workoholik je ve výsledku neefektivním a chybujícím pracovníkem, který navíc dříve nebo později vyhoří. Důvodů k workoholismu je celá řada, od pocitu méněcennosti a potřeby sám sobě něco dokázat až po podvolení se toxickému pracovnímu prostředí. Jak u podřízeného poznat, že podlehl workoholismu? Zde je sedm signálů, které vám to napoví.

Ilustrační snímek

Dlouhý čas strávený v práci

Jak uvádí Forbes, klasickým a základním znakem workoholika je, že tráví hodně času v práci. Pokud váš podřízený už sedí v kanceláři, když přijdete do práce, ještě tam sedí, když odcházíte, a navíc odpovídá na e-maily i o půlnoci, možná je něco špatně.

Neochota delegovat úkoly

Workoholik nerad předává práci dál. Všechny povinnosti si nechává pro sebe a dělá mu problém je delegovat na někoho jiného.

Zanedbávání osobního života

Patologickým jevem u workoholismu je zanedbávání osobního života. Tento signál je obzvlášť vypovídající, pokud do té doby pracovník fungoval v osobním životě normálně, ale najednou ztratil zájem o své koníčky, přátele, osobní projekty nebo rodinu.

Vysoká hladina stresu

Workoholik bývá neustále ve stresu. To poznáte tak, že se neusmívá, špatně spí, málo (nebo naopak přehnaně) jí nebo není schopen se soustředit.

Vyšší nemocnost

Vysoká hladina stresu, zápřah na tělo a neustálá práce si na dotyčném vybírají daň v podobě vyšší nemocnosti. Zbystřete proto, pokud je váš podřízený zničehonic neustále nemocný.

Perfekcionismus

Workoholik chce, aby vše, co dělá, bylo dokonalé. Proto je ochoten nad každým úkolem trávit neúměrně mnoho času. A proto je také workoholik.

Zvýšená chybovost

Pracovat efektivně 12 hodin v kuse nejde. A už vůbec nejde toto tempo dlouhodobě udržet a nedělat chyby. Jedním ze symptomů workoholismu proto je zvýšená chybovost.



-mm-

Zdroj: Forbes.com - prestižní americký časopis a web věnovaný obchodu
Zobrazit přehled článků ze zdroje Forbes.com