Hrbení se
Podle Entrepreneur.com platí, že člověk, který se hrbí, má špatné držení těla a celkově se snaží sám sebe co nejvíce opticky zmenšit působí nesebevědomě a jako někdo, kdo nechce být tam, kde se momentálně nachází.
Nervózní gesta
Ťukání nohou, mnutí rukou, sahání si na obličej. To všechno jsou znaky nervozity, které zaručeně podkopou jakoukoliv vizi, kterou se snažíte ostatním předat.
Přehnaná gesta
Stejně jako nervózní gesta působí i přehnaná gesta. Když se například při podání ruky příliš soustředíte na sílu stisku a za každou cenu se tak snažíte ukázat, že jste sebevědomí, působíte paradoxně jako někdo, kdo se bojí, že ostatní prokouknou, že není takový, jak se snaží vypadat.
Nevěnování pozornosti
Základem empatie a efektivní komunikace je věnovat pozornost člověku, se kterým mluvíte. Věnujte proto maximální pozornost vždy té osobě, se kterou v tu chvíli komunikujete.
Neudržování očního kontaktu
Těkání očima a neschopnost udržet oční kontakt v neverbální komunikaci značí nízké sebevědomí, strach nebo snahu něco zatajit.
Přílišná blízkost
Různé situace vyžadují různou vzdálenost mezi účastníky komunikace. Nesnažte se být u lidí, se kterými máte pracovní vztah, příliš blízko. Působili byste zvláště, dokonce až agresivně.
Absence úsměvu
Úsměv značí laskavost a zároveň sebevědomí. Člověk, který se usmívá, se většinou nebojí a není nervózní. Usmívejte se na lidi, se kterými mluvíte, a budete tak působit věrohodněji.
-mm-