Tento text vychází z článku na webu Time Management Ninja.
Schopnost prodat sám sebe a stát se manažerem
Prvním důvodem je nutnost vůbec úspěšně projít výběrovým řízením na manažerskou pozici. Člověk, který se chce stát vedoucím týmu, musí umět sám sebe dobře prodat. Pokud nemáte dostatečné sebevědomí a nedovedete své přednosti adekvátně prezentovat svému okolí, bohužel se vám může snadno stát, že nenaplníte svůj kariérní potenciál.
Schopnost nadchnout tým do určité vize
Jedním z klíčových úkolů manažera je představit svému týmu společnou vizi a nadchnout do ní své podřízené. To nebudete schopni úspěšně udělat, pokud tuto vizi nepodáte dostatečně přesvědčivě a sebevědomě.
Identifikace příležitostí a jejich využívání
Člověk, kterému chybí sebevědomí, často nevyužívá příležitostí, které se mu naskytují. Je totiž vždy na pochybách, jestli je dost dobrý, a má tak malou víru ve své dovednosti, že se do žádných větších akcí radši nepouští. Pokud se tohoto chování dopouští manažer na úrovni celého týmu, představuje to velký problém nejenom pro něj, ale i pro jeho podřízené.
Inovace a kreativita
Aby se manažer i jeho tým posouvali neustále dále, musí mít pozitivní přístup ke změně a musí být inovativní a kreativní. Všechny tyto vlastnosti jsou ale spojené s určitým sebevědomím – člověk, který je neustále na pochybách, totiž raději setrvává ve statusu quo.
Vytvoření bezpečného a komfortního prostředí pro podřízené
Vedoucí týmu musí vyzařovat určitou jistotu. Musí být oporou pro své podřízené, zvláště v kritických situacích, a členové jeho týmu musí vidět, že jejich manažer, který je u kormidla, celý tým vede sebevědomě a s jistotou. Pokud vám tedy chybí sebevědomí, podepíše se to i na psychickém rozpoložení a jistotě vašich podřízených.
-mm-