Nacvičování svých vystoupení se nevyhýbáme jen z lenosti nebo nedostatku času. Častým důvodem bývají obavy, co špatného bychom se mohli dozvědět o sobě a svých prezentačních dovednostech. V takovém případě je dobré položit si otázku: Není lepší znemožnit se při nácviku než před skutečným publikem?
Postavte se
Když sedíme, máme méně energie a také méně znělý hlas díky stlačené bránici. Svou řeč si proto vždy zkoušejte ve stoje, i když nakonec budete sedět v panelové diskusi nebo prezentovat svou řeč prostřednictvím telekonference. Procvičíte si při tom také pohyb v prostoru, který pak pro vás bude přirozenější.
Mluvte nahlas
Když si nebudete své vystoupení zkoušet nahlas, nedozvíte se, jak vyslovujete některá složitá slova, zda nemluvíte příliš rychle nebo příliš potichu ani jak moc jste z mluvení nervózní.
Cvičte bez papíru
Učte se mluvit bez textu, pouze s případným krátkým seznamem klíčových slov. Vaším cílem je mluvit přirozeně. Když budete před publikem číst text nebo jej odříkávat zpaměti, přirozeně působit nebudete.
Cvičte v podobném prostředí
Ideální je mít možnost vyzkoušet si vystoupení přímo na místě konání, to však nebývá vždy možné. Snažte se proto najít co nejpodobnější místo – posluchárnu, konferenční místnost, kancelář apod. Pracujte také s pomůckami, které budete mít k dispozici – od řečnického pultu po techniku.
Nahrajte se
Lidé se většinou hrozí toho, jak vypadají na videu nebo znějí na zvukovém záznamu. Zvukový a obrazový záznam vystoupení je však jedním z nejefektivnějších pomocníků. Jasně uvidíte, co je třeba zlepšit. Chcete snad, aby vás tak viděli ostatní?
Pozvěte si zkušební publikum
Požádejte kolegy nebo rodinné příslušníky, aby zhlédli vaše vystoupení a vyjádřili se k jeho obsahu i formě. Vyberte si také lidi., kteří se nebudou bát říci svůj skutečný názor.
Vyzkoušejte kouče
Najděte si kouče, který se specializuje na rozvoj prezentačních dovedností a bude se vám věnovat mezi čtyřma očima.
-kk-