Existuje nesčetně nápadů a triků, jak si lépe plánovat život, čas i priority a čeho se případně vyvarovat. V další části článku vám některé tipy, které považuji za užitečné, sdělím. Nejsou to žádná zaříkávadla, kouzelné formulky ani zaručené rady. Každý člověk je jiný a pomůže mu i jiný přístup.
Začněte plněním těch nejdůležitějších věcí: Každý den si vyberte 2-3 klíčové úkoly. Zpravidla jsou to ty, do kterých se vám vůbec nechce, tedy tzv. žáby, a snězte je (ty žáby - ne úkoly, úkoly splňte).
Začněte co nejdříve v rámci dne a dělejte si přestávky: Pozor na prokrastinaci!
Naučte se říkat „NE“ a dělejte toho méně: Bez asertivity to prostě nepůjde a méně většinou znamená více…
Soustřeďte se plně na jednu věc a tu dokončete: Multitasking nefunguje…
Nenechte si rozbít pozornost nepodstatnými věcmi: Pozor na distraktory a žrouty času!
Dělejte si seznamy úkolů (tzv. „to do listy“): Ale zároveň se tím nenechte deptat a pamatujte vždy na Paretovo pravidlo…
Buďte cílevědomí a používejte technické vymoženosti účelně a s mírou.
A co dál?
Máme přístup ke všem moudrům světa, byli jsme na mnoha školeních a viděli či zažili mnohá vítězství, selhání i krachy, tak proč se mezi námi neustále zvyšuje frustrace, deprese a všeobecná nespokojenost? Neopakujte pořád stejné chyby. Změňte svoje návyky a svoje chování. Vyhrát boj s časem je přece zhola nemožné; proto je lépe s ním být „za dobře“. Nesnažte se vmáčknout maximum všemožných aktivit do jednoho dne. Zjednodušte si práci, dělejte věci efektivněji, rychleji, bez stresu a hlavně s rozumem. Udělejte si čas na lidi kolem sebe, na hraní i odpočinek. A nezapomeňte: nejste v tom sami, tak hlavu vzhůru a vydržet!
Připomíná mi to celé pohádku Tři veteráni, kde to výstižně řekli: „No, my skřítkové jsme, naštěstí, trpěliví. Začneme s vámi znovu. Budeme s vámi smrtelnými začínat znovu a znovu, dokud se nenaučíte zacházet s kouzelnými dary, které jsme vám svěřili. Tak tedy po milión páté, znovu od začátku“. Tak co to pro rekapitulaci vyslovit po milion šesté? A třeba nám to už konečně dojde…
1. Vybírejte si. Smiřte se s tím, že nemáte a nikdy nebudete mít čas na vše, co byste chtěli dělat. Vážně toho chcete tolik stihnout? V jednoduchosti je síla a chaotický pohyb, byť v souladu s vesmírem směřujícímu k entropii, není přece sám o sobě prací. Vypněte na chvíli svět, najděte odvahu být sami se sebou, sedněte si do temného kouta, zamyslete se a napište na kus papíru popravdě, co ve svém životě skutečně chcete. Možnost volby je krásná věc, je v ní svoboda a zároveň výzva, ale přinese vám velké problémy, pokud neseberete odvahu a nenaučíte se z ní těžit.
2. Vytvořte si plán a stanovte si cíle. Víte, co v životě chcete. Stanovte si kroky, jak to mít. Jak to získat a udržet. Žijete v době, která nabízí způsoby řešení všeho, na co si jen pomyslíte, možná i toho o čem vůbec nemáte zatím ani tušení. Využijte tohoto potenciálu k vlastnímu prospěchu. Nezapomínejte na priority – ty důležité věci pro váš život.
3. Konejte. Jeden můj kamarád má na zdi v kanceláři pověšen nápis: Není to machrování, když na to máš. A pod přeškrtnutou částí nápisu je červeně rukou dopsáno: to uděláš. Ano, nestačí totiž chtění, když se nedostaví činění. Začněte s tím něco dělat. Nezáleží na tom, že nemáte dokonalý plán, že neznáte všechna úskalí vašeho počínání, nebo že jste to už zkoušeli mnohokrát bez úspěchu. Udělejte první kroky a ty ostatní vyplynou cestou. Důležité je nezůstat jen u plánů, vizí a zdůvodňování si „proč to nefunguje“.
4. Starejte se o sebe. Nejdůležitějším nástrojem k vlastní spokojenosti je vaše já a je většinou to poslední, na co se dostane řada v seznamech plných „neodkladných“ úkolů. Často až tragická událost nás donutí si uvědomit, že bez něj není nic. Pečujte o své já: pokud možno harmonicky, tedy o tělo, duši i ducha. Zaslouží si to! A z dobrých věcí si postupně udělejte zvyk. Nebude to hned, ale buďte trpěliví a netlačte na pilu. Není třeba urvat všechno naráz. Přílišná snaha dělat věci jinak nás může svést na nesprávnou cestu. Dobré je třeba začít spát pravidelně alespoň 7-8 hodin.
5. Vyměňte virtuální svět za skutečný. Jsme neustále „na příjmu“ a ve spojení se všemi, kteří jsou také stále na příjmu. Úzkostlivě svíráme v ruce chytrý telefon a kdykoli zavrní nebo pípne, rozbuší se nám srdce a my máme neodkladnou potřebu podívat se, kdo nám píše a co může v neděli ve 23:57 asi tak chtít. Z vašich blízkých se pak stávají vzdálení a to dostupností těchto komunikačních zařízení určených vlastně původně ke zkrácení vzdálenosti a zvýšení rychlosti výměny informací. Životní potřeba doteků se přesouvá z objetí skutečných subjektů z masa a kostí na obsedantní potřebu dotyků mrtvých zařízení a umělé inteligence. Taktilní potřeba je základní lidskou potřebou přenášející lidské teplo, vzájemné přijetí, blízkost a sounáležitost. Nedá se ošidit, tak myslete na příjemce. Jestli to pro vás dosud byl jen stroj, tak to změňte!
6. Využívejte darů a ceňte zkušeností. Važte si všeho, co k vám přichází. I věci, co se zdají být negativními, kdy přemýšlíte o konci světa a říkáte si „proč zrovna já?“, se dají pozitivně využít ve váš prospěch. Neznáme budoucnost a mnohdy nevidíme a nechápeme vyšší smysl věcí. Chce to vděk, jistou pokoru, otevřenou mysl a hlavně trénink, ale stojí to za to. Jak trefně to vystihuje jedna ze současných reklam: „Dokonalý člověk je spokojený člověk!“
7. Začněte hned teď. Ještě není pozdě. Můžete věci změnit. Je to na vás. Tak s chutí do toho!