Tento text vychází ze článku na ScienceDaily.com.
Sami jděte příkladem
Pokud chcete u podřízených vypěstovat zdravé návyky, musíte jim sami jít příkladem. A to platí i u vyvážení osobního a pracovního života. Ukažte podřízeným, že skutečně lze pracovat zdravě a udržitelně. Neposílejte jim e-maily v deset večer, vybírejte si dovolenou a na svém vlastním příkladu ukažte, že pracovat udržitelně a zdravě znamená nevyhořet a přinést týmu větší hodnotu.
Flexibilní pracovní doba
Klouzavá nebo flexibilní pracovní doba. Pokud je ve vašem týmu dostupná a nic jí nebrání, měli byste se snažit ji ve vašem týmu prosadit.
Jasně rozdělené role a nastavená očekávání
Pohodě v týmu a duševnímu zdraví jeho členů také prospěje, když všichni vědí, jaké jsou jejich povinnosti a co se od nich očekává. Nejistota, která plyne z nejasně ohraničených rolí a nevyjasněné komunikace, se často podepisuje i na tom, jak práce negativně zasahuje do psychiky pracovníků.
Podpora duševního zdraví
Podpora duševního zdraví pracovníků a jejich znalostí duševní hygieny je zcela klíčová pro to, aby si pracovníci sami uměli nastavit hranice a vypořádat se se stresem, který se s prací pojí.
Zdravá a otevřená komunikace s podřízenými
Chcete vědět, jak nejlépe pracovníkům pomoci vypořádat se s vyvážením pracovního a osobního života? Zeptejte se jich! Veďte s podřízenými dlouhodobý dialog a zjistěte přímo od nic, jaké jsou jejich preference a nápady.
-mm-