Dělejte pauzy
Podle blogu společnosti McKinsey jsou často lidé tak rádi, že se dostanou ke slovu, že začnou mluvit rychle a zcela bez pauz. Přitom drobné odmlky mohou být extrémně silným nástrojem, jak zdůraznit některé části vašeho proslovu a jak svým slovům dodat na důležitosti. Nebojte se dělat pauzy a dávejte ostatním kolem sebe čas vstřebávat to, co říkáte.
Mluvte pomalu
S předchozím bodem souvisí i tato rada: nepospíchejte. Člověk, z jehož projevu je cítit, že se snaží co nejrychleji ze sebe všechno vysypat, působí jako někdo, kdo se bojí, že ho ostatní neposlouchají a neberou vážně.
Klaďte důraz na ta správná slova
Intonace, důraz a odmlky. To jsou velmi silné nástroje, kterými můžete určitým pasážím vašeho projevu dodat na důležitosti. Když se dostanete ke klíčovému bodu vaší myšlenky, vždy ji zdůrazněte a snažte se tak váš projev trochu strukturovat. Nesmí se jednat o jednu dlouhou, monotónní řeku slov.
Mluvte klidně, ale nahlas a zřetelně
Z vašeho hlasu by měla být cítit rozvaha a klid, ale zároveň i sebevědomí. Pokud budete mluvit potichu, nevýrazně a ustrašeně, bohužel vás nikdo nebude brát vážně. Ukažte, že si stojíte za tím, co říkáte, a mluvte dostatečně důrazně.
Přizpůsobte se člověku, se kterým mluvíte
Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak docílit toho, aby vás druhý člověk rád poslouchal, je přizpůsobit svou mluvu té jeho. Používejte stejné výrazy, stejná gesta a stejný druh energie, a uvidíte, jak rychle si dotyčného převedete na svoji stranu.
Mluvte pozitivně a nepomlouvejte
Poslední bod je zároveň jeden z nejdůležitějších. Lidé nechtějí poslouchat pesimisty nebo lidi, kteří ostatní pomlouvají. Snažte se nahlížet na věci pozitivně a tento přístup ukazujte i v tom, jak mluvíte.
-mm-