Dosáhněte větší expertizy v tom, co děláte
Mezi důvody, proč se uchylujeme k prokrastinaci, je podle Forbesu mimo jiné fakt, že člověku je od přírody nepříjemné věnovat se něčemu, co je mimo jeho komfortní zónu (tedy například složitému pracovnímu úkolu), a tak se uchyluje k zábavě a jednodušším úkolům, které do jeho komfortní zóny spadají. Tento problém můžete překonat tím, že se budete dlouhodobě věnovat rozšiřování své expertizy v těch oblastech vaší pracovní agendy, ve kterých se momentálně necítíte úplně „doma“.
Odměňujte se za dobře odvedenou práci
Pokud víte, že vás čeká daný den několik nepopulárních a složitých úkolů, kterým byste se raději vyhnuli a u kterých tedy hrozí riziko prokrastinace, připravte si systém, kterým se odměníte za to, že jednotlivé úkoly splníte. Sepište si například plán a po každém splněném úkolu si naordinujte 15-minutovou pauzu, během které si poslechnete svoji oblíbenou hudbu nebo budete dělat zkrátka něco, co vás baví.
Trénujte hlubokou práci
Hluboká práce, mindfulness, single-tasking, stav flow – všechny tyto pojmy spolu souvisejí a vycházejí z myšlenky, že aby člověk dovedl skutečně efektivně pracovat, musí eliminovat ruchy z okolí a plně se soustředit právě jenom na úkol, který před ním stojí. Naučte se hlubokou práci a trénujte koncentraci na jeden úkol. Vytyčte si vždy třeba 45 minut, během kterých nebudete dělat vůbec nic jiného, než daný úkol – vypněte si telefon, vypněte veškerou hudbu a zvuky kolem sebe a eliminujte vše, co by vás mohlo rozptylovat.
-mm-