Stepanovich upozorňuje na to, že manažeři se často učí chválit zaměstnance za nadprůměrné výkony a kárat za nedostatečné. V krátkodobých důsledcích vede podle závěru Stepanovichových výzkumů oceňování výkonnosti k jejímu poklesu, zatímco pokárání k nárůstu. Šéfové však dlouhodobě tíhnou spíše ke kárání než pochvalám, což má na zaměstnance i firmu negativní vliv. Pokud jsou zaměstnanci opakovaně káráni za něco, co je mimo jejich kontrolu, získají pocit, že nemohou okolnosti svého působení ovlivnit a přestanou o zlepšení výkonnosti usilovat.
Může tedy šéf dlouhodobě zvýšit výkonnost své firmy? Profesor Stepanovich se domnívá, že ano, pouze však v případě, že bude celému procesu věnována zásadní pozornost tak, aby vedl k celkovému zvýšení kvality. Klíčové ukazatele zdravého pracovního prostředí zahrnují následující:
- Vitalita – Reagují zaměstnanci na návštěvy v jejich kancelářích? - Integrita – Hovoří management otevřeně se zaměstnanci a zaměstnanci mu důvěřují? - Tolerance – Toleruje se rozdílnost názorů? - Oceňování – Dostává se zaměstnancům dostatečného ocenění za jejich práci? - Prostor k rozhodování – Mohou se zaměstnanci vyjadřovat k rozhodnutím, která se jich týkají?
-kk-
**Datum vydání:** IX/2004 Zdroj: Newswise - americký informační portál pro novináře z oblasti lidských zdrojů, obchodu a vědy Zobrazit přehled článků ze zdroje Newswise