Chcete-li správně rozdělovat práci mezi ostatní, musíte nejprve rozumět autoritě, píše server Fastcompany.com.
Musíte se umět rozhodovat, kdy se vzdát své autority a proč. Konkrétně jde o autoritu, kterou delegujete ve třech oblastech – rozhodování, využití zdrojů a řešení problémů. Možnosti jsou následující.
Kdy nedelegovat
Nedelegujte své základní odpovědnosti, jako je například řízení výkonnosti týmu nebo řešení problémů, které mohou ohrozit výsledky celého týmu. Většinu personálních záležitostí musíte řídit sami. Nezbavujte se také odpovědnosti za činnosti, pro které ostatní nemají kvalifikaci, nebo by je nestihli splnit v daném termínu.
Kdy delegovat vytváření nápadů
Pověřit druhé odpovědností za nové nápady, je vhodné v situaci, kdy vám jejich znalosti mohou výrazně pomoci, nebo když chcete posílit zapojení členů svého týmu do společné práce. Vždy však musíte být připraveni vyslechnout si nové nápady a zvážit, zda je využijete.
Kdy delegovat úkoly
Delegujte odpovědnost za splnění úkolů, které jsou jasně dané a nevyžadují příliš náročné rozhodování. Jedná se o fázi, která přichází až po rozhodnutí, jaký nápad realizovat. Zaměstnanci tedy budou vědět, co mají udělat, a získají určitou volnost v tom, jak to udělat.
Kdy delegovat autoritu
Odpovědnost za splnění úkolu, který vyžaduje náročnější rozhodování, můžete delegovat tomu, kdo má dostatečnou kvalifikaci nebo úkol zvládne, když jej trochu podpoříte.
Zkuste se více zaměřit na to, jak efektivně umíte využít svůj pracovní čas. Co můžete delegovat, abyste se mohli věnovat strategičtější práci?
-kk-