Nastavujte si menší, dílčí cíle a kratší plány
Jak uvádí Addicted2Success.com, častým problémem při nastavování plánů je, že bývají příliš dlouhodobé. Je sice dobré mít vyhlídky na to, čeho chcete dosáhnout za jeden dva roky nebo za pět let, ale při plánování cílů musíte pracovat s kratšími úseky. Nastavujte si proto menší cíle a kratší plány.
Nebuďte příliš ambiciózní a zůstaňte nohama na zemi
Mnoho lidí si dává schválně ambiciózní cíle, aby byli motivovaní dosáhnout co nejlepších výsledků. To však sebou nese dva negativní důsledky. Zaprvé se dotyční lidé při plnění plánu pořád tolik „hecují“, že za chvíli ztratí motivaci nebo vyhoří. A zadruhé často svého vytyčeného cíle nedosáhnou a ve výsledku jsou zklamaní. Oba tyto důsledky znamenají, že se jim příště už žádné cíle nebude chtít nastavovat. Zůstaňte proto nohama na zemi, nebuďte přehnaně ambiciózní a dávejte si realistické cíle.
Určete si (a připomínejte si) proč chcete vytyčených cílů dosáhnout
Při dosahování cílů je důležitá motivace. Při plnění plánů totiž určitě narazíte na okamžiky, kdy budete sami o sobě pochybovat a bude vám chybět motivace. Právě pro tyto případy je nutné si často opakovat, jaká je vaše primární motivace a tedy proč vlastně chcete cílů dosáhnout.
Nechte si pomoct
Víc hlav víc ví. A platí to i při plnění cílů. Lidé si často dávají cíle sami sobě. Ale ať už se jedná o osobní nebo pracovní cíle, budete mít mnohem větší šanci jich dosáhnout, pokud do této aktivity zapojíte i lidi ze svého okolí. Nechte si pomoct a udělejte z individuálního cíle kolektivní. Zvláště, pokud jste manažeři a máte k dispozici tým podřízených.
-mm-