Dvě pravidla úspěšné prezentace

Většina neúspěšných prezentací selhává v důsledku nedostatečné přípravy mluvčího ve dvou základních směrech – seznámení s publikem a organizaci řeči tak, aby se zabývala vždy jen jedním tématem. Jak se tedy správně připravit na prezentaci?

Začněte seznámením s publikem. Nahlížejte na prezentaci jako na záležitost publika, nikoli prezentujícího. Než začnete cokoli připravovat, snažte se o publiku zjistit co nejvíce informací. Položte si otázky jako: V jaké části dne budete mluvit? Kolik lidí přijde? Budou najedení, nebo se budou těšit na oběd? Čeká na ně spousty jiných přednášek, nebo ta vaše bude jediná? Zvažte také, čeho se vaše publikum obává, o čem sní, kam chce směřovat. Teprve když pochopíte emoční rozpoložení publika, můžete začít s přípravou prezentace. Stejný přístup ke každému publiku nefunguje.

Druhé pravidlo úspěšné přípravy zní: Mluvte pouze a opravdu o jediné věci. Publikum, které poslouchá mluvený projev prezentujícího, často ztrácí pozornost. Nechá se vyrušit vším od barvy vaší kravaty, přes vedle sedící kolegy až po monolog, který vede ve vlastní hlavě. Proto je třeba usilovat o to, aby prezentace byla co nejjednodušší. Jelikož v mysli udržíme maximálně 4 až 5 myšlenek zároveň, nepředkládejte publiku více bodů. Soustřeďte se na jedinou myšlenku a odstraňte vše, co sice může hezky vypadat při promítání, ale přímo nepodporuje vaši myšlenku.

-kk-

Article source Harvard Business Review - flagship magazine of Harvard Business School
Read more articles from Harvard Business Review