Tento text vychází z článku na webu INC.com.
Stavění zájmu týmu před zájmy osobními
Abyste si získali důvěru svých podřízených, musíte ukázat, že patříte mezi ty jedince, kteří upřednostňují svůj tým a společný cíl před vlastním prospěchem. Skvělí lídři neusilují o kontrolu nad svým týmem za každou cenu a nejde jim o moc či vlastní prospěch. Jde jim o vytvoření prostředí, kde se všem pracovníkům daří a kde mohou maximálně naplňovat svůj potenciál. Transparentní a férové rozhodování, byť nemusí vždy být snadné, je znakem silného lídra.
Zájem o lidi kolem sebe i po lidské stránce
Skuteční lídři se u svého týmu nezajímají jen o výsledky. Snaží se pochopit motivace, silné stránky a aspirace svých zaměstnanců. Klíčem k úspěchu je zvědavost ze strany manažera: musí se svých podřízených ptát, jak se cítí, co je motivuje a pohání, co je brzdí a jak jim může pomoci růst. Nepodceňujte proto neformální komunikaci. Když se budete o lidi ve svém okolí zajímat i po lidské stránce, ukážete tím, že jste schopni budovat hodnotné a dlouhodobé interpersonální vztahy.
Vytváření prostředí, kde panuje psychologické bezpečí
Podle výzkumů hrají komfort a pocit bezpečí významnou roli v celkové produktivitě týmu. Když zaměstnanci cítí, že mohou podstupovat určitá rizika, že se nemusejí bát vyjádřit svůj názor a že mohou přicházet s inovacemi, teprve tehdy může tým plně naplňovat svůj potenciál. V opačném případě jsou pracovníci nervózní a pasivní. Úkolem lídra je budovat kulturu otevřenosti – proto musíte umět aktivně komunikovat, nedělat „dusno“ a vyhrazovat se proti toxickým pracovním návykům.
Vysoká emoční inteligence a stabilita
Nejlepší lídři nejen zvládají své emoce, ale poskytují oporu a stabilitu lidem kolem sebe, pokud nastanou krizové situace. V době rychlých změn je důležité, aby manažer uměl zůstat klidný a aby si udržel důvěru svých podřízených i v náročných situacích. Z toho důvodu musíte svému okolí ukázat, že disponujete dobrou psychickou odolností i vysokou emoční inteligencí.
-mm-