Proč někdo svých cílů dosáhne a jinému se to nedaří? Léta výzkumu dokazují, že úspěšní lidé vděčí svému úspěchu ne tomu, kdo jsou, ale tomu, co dělají a jak se chovají.
-
Buďte konkrétní. Neříkejte si „chci zhubnout,“ ale „chci zhubnout o 5 kilogramů.“ Vaše motivace vydrží tak dlouho, dokud cíle nedosáhnete.
-
Vymezte si čas ke splnění svých cílů. Opravdu dnes nebyl čas si chvilku zacvičit? I zde je třeba být konkrétní už při stanovení cíle: „Je-li pondělí, středa nebo pátek, budu ráno 30 minut posilovat před odchodem do práce.“ Podle studií si takovýmhle plánováním zvýšíte šanci na splnění svého cíle až o 300 %.
-
Sledujte, jak si vedete, a kolik vám zbývá. Pravidelně svou situaci monitorujte a můžete požádat o pomoc i své blízké.
-
Buďte optimističtí, ale také realističtí. Myslete na to, že to dokážete. Nesmíte ale podceňovat náročnost úkolu. Pokud si totiž myslíte, že vše půjde samo, nebudete dostatečně připraveni.
-
Soustřeďte se na to, jak se zdokonalit. Věřte, že máte schopnosti k dosažení svého cíle. Ale ještě důležitější je víra, že další schopnosti můžete získat a své vlastnosti můžete změnit. Jen tak využijete svůj potenciál naplno.
-
Buďte vytrvalí. I vytrvalost se dá natrénovat.
-
Posilujte svoji vůli. Berte svoje sebeovládání jako sval, který lze posilovat stejně jako všechny ostatní. A který ochabuje, když se nepoužívá. Nejlepším cvičením je dělat něco, co byste normálně nedělali – třeba začít se učit cizí jazyk nebo dělat 100 sklapovaček denně. Zpočátku to bude těžké, ale časem se to zlepší – vaše vůle se tím posílí.
-
Nepokoušejte osud. I když máte silnou vůli, respektujte i její omezení. Někteří lidé si tak věří, že odolají pokušení, že je přímo vyhledávají. Úspěšní lidé vědí, že není třeba dosahovat cílů těžším způsobem, než je nutné.
-
Zaměřte se na to, co budete dělat. Ne na to, co nemáte dělat. Výzkum potvrzuje, že potlačování myšlenek naopak vede k jejich oživování. To samé platí o zlozvycích. Proto chcete-li docílit změny, zeptejte se sami sebe, jak svůj zlozvyk nahradíte.
-th-