Stručně řečeno, vztah je klíčový – je třeba se méně zaměřovat na plnění úkolů pro ně samotné a více se orientovat na osobní spojení s týmem a vybudovat uvnitř psychologickou bezpečnost, ochotu lidí experimentovat a touhu přispět. Zde jsou čtyři praktické přístupy, které vám pomohou:
1. Usnadněte spolupráci
Poskytněte svému týmu příležitosti, aby se virtuálně zamysleli a našli řešení skutečných výzev. Buďte jasní ohledně požadovaných výsledků konverzace a považujte se spíše za dirigenta diskuse než za hlavního hráče.
2. Dejte lidem hlas
Někteří lidé přirozeně budou mluvit více než ostatní, ale to neznamená, že vždy posloucháte ty nejlepší nápady. Poskytněte jednotlivcům individuální prostor k vyjádření. Rozdělte větší skupiny do menších celků se specifickými cíli. Vyvolávejte lidi jménem.
3. Hrajte si
Nejde o vynucenou zábavu jako spíše o snahu vytvořit prostor pro experimenty, sdílení názorů bez obav z následků. Nabídněte lidem možnost riskovat v dílčích řešeních úkolů. Získáte díky tomu přístup k různorodějším nápadům, a nakonec i k lepším výsledkům.
4. Buďte hrdí na tým
Udělejte si čas na oslavu vítězství předtím, než se pustíte do dalšího projektu. Hledejte příležitosti, jak se poučit z úspěchu, neúspěchu a všeho mezi tím. Co nejvíce posilujte účel. Když lidé pochopí pozitivní dopad toho, co spolu dělají, investují do společné věci více ze sebe.
-bb-