Mezi nejznámější kybernetické útoky za poslední rok patří například útok ROCA, který umožňuje získat soukromé klíče uložené v čipových kartách. K 31. říjnu 2017 tak musely být kvůli tomuto případu revokovány například všechny kvalifikované certifikáty užívané ve slovenských elektronických občanských průkazech. Podobné problémy útok způsobil i v Estonsku nebo Španělsku.
Dalším z kybernetických útoků je útok unCaptcha, který dokáže zneužít hlasové ověřování algoritmu reCaptcha u vybraných formulářů a webů, tedy převod textového zápisu na hlas (často využíváno například lidmi se zrakovým postižením). V rámci nového výzkumu se ukázalo, že s využitím volně dostupných nástrojů pro dekódování hlasu je možné relativně snadno obejít audio Captcha zabezpečení a tento nástroj se tak stává podstatně méně spolehlivým.
V budoucnosti se budeme setkávat bohužel zřejmě častěji s tzv. Process Doppelgänging útokem, který umožňuje v rámci systémů Windows spustit malware s pomocí existujícího procesu běžícího v operační paměti. Tento útok je problematický zejména proto, že běžně dostupný antivir nedokáže detekovat procesy, jež byly modifikovány tak, aby obsahovaly škodlivý kód.
V oblasti úniku dat stojí za zmínku kauza společnosti Uber, při níž došlo k úniku 57 milionů účtů ze systémů jmenované organizace. Mezi ukradenými daty naštěstí nebyly kreditní informace zákazníků. Uber nicméně zareagoval tak, že hackerům zaplatil 100 000 dolarů, aby data nezneužili a nezveřejňovali informace o jejich odcizení. Tento případ je stále v řešení v souladu s ochranou osobních údajů a bude zajímavé sledovat jeho další vývoj v kontextu nového nařízení Evropské Unie GDPR.
Perličkou v oblasti kybernetiky, která zároveň uzavírá náš krátký výběr novinek a aktualit k tématu, je zpráva o historicky prvním robotickém občanovi, který získal platné státní občanství v Saudské Arábii. Jmenuje se Sophia a jejím tvůrcem je společnost Hanson Robotics. Umělá inteligence tak tímto krokem postoupila do další fáze svého vývoje.
Rádi byste si udrželi aktuální přehled v oblasti kybernetické bezpečnosti a seznámili se s komplexním přehledem novinek v dění na domácí i mezinárodní scéně? Zúčastněte se následujícího semináře v Praze nebo Brně. Anebo shlédněte webinář a diskutujte online odkudkoliv.
Registrujte se zdarma na aktuální termín semináře.
[1] Souhrnné označení pro počítačové viry, počítačové červy, trojské koně, špehovací sofware (spyware), reklamní software (adware), crimeware či vyděračský sofware (ransomware).
[2] Viz problematika Internetu věcí – Internet of Things – IoT.