- 512MB RAM (1GB doporučeno)
- Moderní procesor o rychlosti minimálně 800 MHz
- Grafická karta s podporou DirectX 9, technologie WDDM a Pixel Shader 2, 32-bitovou barevnou hloubkou a 64MB RAM
- Harddisk o kapacitě 40GB, a s 15 GB volného místa.
- DVD-ROM mechanika
Podle testů druhé betaverze Visty, které proběhly na podobné sestavě, je tato doporučená konfigurace však pohádkou - systém totiž běžel až žalostně pomalu.
Další test proběhl na notebooku Acer Aspire 9500, který je vybaven sedmnáctipalcovou obrazovkou, grafickým akcelerátorem ATI se 128MB videopaměti, procesorem Pentium M 2GHz, 2GB RAM a 80GB harddiskem.
Výsledek byl pochopitelně mnohem lepší. Velký vliv na chod tohoto graficky náročného operačního systému má samozřejmě grafický akcelerátor, který s nástupem Visty přestane být doménou pouze náruživých počítačových hráčů a grafiků.
2GB RAM je také mnohem vhodnějších než Microsoftem avizovaných 512MB, které jsou pro chod Visty skutečně k smíchu.
S pamětí RAM se to totiž má tak, že celých 400MB je z ní ukrojeno samotným operačním systémem ihned po jeho startu. Pokud byste tedy disponovali sestavou o paměti 512 RAM, pro práci s aplikacemi by vám zbývalo již jen 100MB, což je skutečně hodně málo a například o spuštění více než jedné aplikace souběžně si můžete nechat leda tak zdát. Vista s 512MB RAM je tedy v praxi téměř nepoužitelná.
1GB paměti už dává aplikacím prostoru více, ale pro skutečně pohodlnou práci je 2GB RAM optimum.
Poslední test se konal na sestavě s 64-bitovým procesorem AMD Opteron, grafickou kartou nVidia GeForce 7800 s 256MB videopaměti, 4GB RAM a dvěma 200GB SATA harddisky v RAID 1 konfiguraci.
Tento stroj samozřejmě zvítězil na celé čáře. Instalace proběhla rychle a výkon byl skvělý. Souběžně spuštěných aplikací můžete mít spousty a vše běží naprosto hladce, rychle a bez problémů.
Pro rozumný chod Windows Vista lze tedy doporučit sestavu s 2GB RAM a grafickou kartou s 128-256MB videoRAM. Otázkou potom je, jak se postavit k procesorům. 32-bitové procesory sice pro chod Visty stačí, ale 64 bitů je na výkonu skutečně znát. Pokud však nyní koupíte 64-botový procesor, tak jeho výkonem budete „plýtvat“ na 32-bitovou verzi Windows XP, nebo se vystavujete zbytečným problémům s ovladači u Windows XP v 64-bitové verzi.
Řešením tedy může být koupě sestavy se 64-bitovým procesorem, který pro současný provoz Windows XP lze nastavit na 32-bitový mód a později spolu s upgradem na Vistu jej přepnout do módu 64-bitového.
-ds-
Article source Infoworld - magazín o nových technologiích, podnikových strategiích, CRM