Svou dvoudenní návštěvu zahájil profesor Weir přednáškou na téma "Business Networking and Organisational Culture and Leadership in the Arab Middle East" a svůj dynamický přednes doplnil také interaktivní týmovou případovou studií.
Z dalších aktuálních témat, která profesor David Weir pro studenty kurzů MBA připravil, tedy "Autoethnographic knowledge", "Spacing and Timing as Organisational Processes" a "The Cragt of Craft Beer transactions" si studenti v rámci přednášky vybrali Spacing and Timing as Organisational Processes".
Zapojení uvedených čtyř oblastí vnáší do výuky na Pražské mezinárodní manažerské škole nový pohled na globální ekonomický vývoj, interkulturní management firem a leadership.
Návštěva profesora Weira proběhla ve skvělé atmosféře a nabídla mnoho závěru ihned aplikovatelných v praxi.
Závěrem v neformálním prostředí poskytl pár svých postřehů k významu studia MBA v dnešní době a nastínil také faktory utvářející komplexní manažerské rozhodování. Video je v anglickém jazyce.
Prof. David Weir
David Weir získal titul magisterský diplom v politice, filozofii a ekonomii a postgraduální diplom ve veřejné a sociální správě na Oxfordské univerzitě.
Byl prvním zvoleným předsedou Asociace obchodních škol. Působil jako děkan a ředitel několika obchodních škol včetně University of Northumbria, Bradford School of Management, Glasgow University nebo Scottish Business School. Hostoval také na mnoha univerzitách a obchodních školách v Evropě, Asii i Americe a konzultoval s mnoha předními mezinárodními podniky a organizacemi, včetně Světové banky, Islámské rozvojové banky, Palestinské národní správy nebo UNESCO a řady dalších. V současné době je profesorem interkulturního managementu na obchodní škole v britském Yorku.
Mimo akademickou půdu získal oborovou praxi jako ředitel společnosti Gulliver Foods, předseda Forever-Broadcasting (Yorkshire), rozhodčí pro mlékárenský průmysl (Skotsko), člen vyšetřovací komise Inquiry into the Engineering Profession (Finnistonský výbor) nebo předseda a člen několika řídících výborů pro výzkum a vývoj v oblasti ekonomiky a managementu.
V současnosti se věnuje primárně výzkumu organizačního chování a interkulturnímu managementu zejména v souvislosti s Blízkým východem. Je autorem 12 knih a řady článků v odborných periodicích.