Muže a ženy v managementu nedělí jen sociální, ale zejména biologické faktory. Vědci například hovoří o rozdílné stavbě ženského a mužského mozku. Mužský mozek je v průměru asi o 10% větší než mozek ženský, ženy však mají v průměru více nervových buněk, což jim umožňuje rychlejší přenos informací mezi levou (intuitivní) a pravou (vizuální) hemisférou. Muži v tomto směru využívají zejména hemisféry pravé.
Pohlaví v managementu obecně dělí i jejich celkový přístup k vedení. Muži více usilují o moc a vítězství, ženy spíše o spolupráci a kompromisy. Mezi základní ženské manažerské výhody patří: - Ženy lépe řídí týmovou spolupráci. - Ženy snadněji umožňují otevřenou komunikaci na pracovišti. - Ženy raději nabízejí pomoc svým podřízeným. - Ženy více tolerují odlišnosti. - Ženy rychleji intuitivně odhalují pracovní problémy. - Ženy lépe určují osobní odpovědnosti zaměstnanců a zajišťují efektivnější zpětnou vazbu.
Muži jsou zvyklí rozhodovat se spíše samostatně a velmi rychle. Daří se jim tedy lépe řídit jen krátkodobé úkoly. Ženy jsou obecně komunikativnější a mají menší problémy v interpersonálních vztazích. Je pro ně jednodušší vyjádřit osobní pocity a přesvědčení, tedy například chválit konkrétní zaměstnance či odpovídat na konkrétní dotazy podřízených. Ženy navíc ještě disponují i některými „drsnějšími“ vlastnostmi, které jsou mylně připisovány pouze mužům. To vše však platí v obecné rovině a rozhodně tedy nelze tvrdit, že by každá manažerka byla lepší než její mužští kolegové. Článek popisuje jen dispozice a obecné ženské manažerské předpoklady, nikoli stoprocentní realitu. Zdroj: bcentral - Portál společnosti Microsoft věnovaný malým podnikům Zobrazit přehled článků ze zdroje bcentral