Země EU, které plánují přijetí eura v nejbližších letech, volí variantu tzv. „velkého třesku“, kdy zavedení eura proběhne v jednom dni. Určitou dobu pak současně platí původní měna, která je postupně stahována z oběhu.
Gestorem celého procesu v ČR je ministerstvo financí a jeho hlavním partnerem je centrální banka. V národní koordinační skupině se na přípravách budou podílet také jiná ministerstva; další instituce a organizace budou zapojeny do příprav prostřednictvím pracovních skupin.
Zavádění eura v ČR:
- Trvání smluv, právní kontinuita. Žádná smlouva nesmí být jednostranně vypovězena nebo změněna z důvodu zavedení eura.
- Duální oběh (postupné stahování národní měny). Po určitou krátkou dobu bude možné platit korunou i eurem.
- Přepočítací koeficient, který schválí Rada Evropské unie a Evropská centrální banka přibližně půl roku před přijetím eura. Koeficient bude neměnný a závazný pro přepočty cen zboží a služeb.
- Ochrana spotřebitelů - Ministerstvo financí bude sledovat a postihovat případy nesprávného zaokrouhlování cen, neoprávněného zdražování a podobně.
- Předcházení inflačním tlakům a vnímané inflaci - zavedení eura nesmí vést k inflaci, a to ani subjektivně pociťované. Bude k tomu mimo jiné sloužit dlouhodobý monitoring cen a povinné označování cen v korunách i eurech po určité období.
- Minimalizace nákladů přechodu na euro - snaha o efektivní vynaložení prostředků nezbytných k přípravám na přijetí eura.
- Komunikace - dlouhodobá informační kampaň. Každý občan nebo organizace bude mít v předstihu k dispozici dostatek informací.
-ds-
Article source Business Info - Czech website focused on business and export