Abyste mohli sami posoudit svou produktivitu, vytvořila Elizabeth Grace Saundersová vývojový diagram, který je podrobněji popsala v nedávném článku pro Harvard Business Review.
1. Plním očekávání?
Pokud jsou požadavky na vaši práci jasně definovány například v podobě cílů a termínů, je tato otázka hodně jednoduchá. Na některých pozicích může být odpověď méně jasná, nadřízený by vás měl nicméně informovat, zda se potřebujete zlepšit.
Odpovíte-li na tuto otázku ano, nemáte problémy s produktivitou. Pokud je odpověď ne, přejděte k další otázce.
2. Jsou tato očekávání má vlastní, nikoli požadavky ostatních?
Máme-li sami na sebe vysoké nároky, může to být silným prostředkem sebemotivace. Pokud však skončíte tak, že pracujete více hodin, než je zdravé, a jste neustále ve stresu, měli byste svůj přístup upravit - zvláště pokud po vás nikdo nepožaduje výkony na tak vysoké úrovni.
Odpovíte-li na tuto otázku ano, opět nemáte problémy s produktivitou. Pokud je odpověď ne, přejděte k další otázce.
3. Řídím si svůj čas sám a využívám zdroje pro zvýšení produktivity?
Time management znamená schopnost organizovat svůj čas a určovat si prioritní úkoly bez toho, abyste se nechali rušit například osobními e-maily nebo sociálními médii. Zdroje pro zvýšení produktivity jsou nástroje, které napomáhají efektivitě práce, jako jsou například seznamy úkolů, filtry elektronické pošty či schopnost delegovat úkoly.
Odpovíte-li na jednu nebo obě části této otázky ne, vaše produktivita není taková, jaká by mohla být.
Co dál
Je-li vaše osobní produktivita tak dobrá, jak jen může být, a přesto se vám stále nedaří plnit očekávání nadřízených, zkuste si popovídat se svým přímým nadřízeným o úpravě své pracovní zátěže. V první řadě však Elizabeth Grace Saundersová doporučuje pokračovat ve zdokonalování dovedností v oblasti řízení času a produktivity, abyste během pracovního dne zbytečně neztráceli soustředění.
-kk-