Ujasněte si své hodnoty
Šanci udělat dobrý první dojem máte jen jednu. Je proto důležité zaměřit se při hledání práce na takové firmy a pozice, které jsou v souladu s vašimi osobními hodnotami. Mnoho potenciálních kandidátů přitom tento důležitý krok nerespektuje a nezřídka se stává, že pak pracují v organizaci s nechutí nebo firmu opouští ještě ve zkušební době.
Často také sám zaměstnavatel při důkladnějším rozhovoru sám pozná, že vaše zájmy se s firmou neztotožňují, a pozici stejně nezískáte. Začněte proto s opravdu důkladným sebehodnocením a buďte upřímní. Pokud si dokážete své hodnoty skutečně dobře na začátku definovat, ušetříte si spoustu času i energie při hledání nové práce.
Sepište si své klíčové dovednosti a schopnosti, v nichž excelujete
Hodnota, kterou jste schopni přinášet organizaci, je kritickým motivačním faktorem pro vás samotné. Zkuste si na kus papíru sepsat vaše dovednosti, které ovládáte a za kterými si stojíte. A to není všechno. Propojte tyto kvalifikační parametry s vašimi konkrétními úspěchy v praxi. Napište si, jak a kdy jste tyto dovednosti využili a čím přispěly k úspěšnému projektu nebo splnění cílů v minulosti. Na druhou stranu se zaměřte i na subjektivní schopnosti, které vnímáte, že v nich skutečně excelujete, které vám dodají chuť a zaměstnavateli zase plusové body v rozhodování, proč vás přijmout.
Uvědomte si své slabé stránky i to, jak je můžete zlepšit
Hodnota sebepoznání spočívá ve vaší schopnosti posoudit vaše slabiny. Pokud jste v tomto hodnocení upřímní a přijmete své slabé stránky jako fakt, udržíte si svou motivaci i v případě přímé konfrontace třeba při pohovoru. Dokážete vyjmenovat alespoň tři své slabiny? Víte, co byste měli udělat, abyste je zlepšili?
Nezmiňujte přímo odpovědi, které často znějí při pracovních pohovorech jako: „Mám sklon být netrpělivý“ nebo „Jsem trochu perfekcionista.“ Co musíte uvést, je to, co víte, že vás trápí ve vašem osobním a profesním rozvoji. Uvádějte východiska pro vaše další sebezdokonalování. Například pokud jste pomalý „startér“, pokud jde o projekty a termíny, naučte se rozdělit si projekty na menší kousky s realistickými milníky. Bez ohledu na to, jaká je vaše slabost, vždy existuje způsob, jak se můžete zlepšit.
Vyberte si něco, co máte rádi
V práci strávíte více času než jakoukoliv jinou činností. Nejšťastnější lidé jsou ti, kteří mají rádi svou práci a to, že za ni dostávají zaplaceno, berou jako velké štěstí. Při hledání práce můžete zůstat motivovaní, pokud si ujasníte své hodnoty, budete stavět na svých silných stránkách a pracovat na svých slabostech. Pokud se budete přitom soustředit na oblasti, které vás zajímají a máte je rádi, jste na cestě skutečného osobního a profesního úspěchu.
-bb-