Globální lídři v oblasti inovací
Na prvních 10 pozicích Globálního indexu inovací se obvykle střídá těch samých 12 zemí. Tento rok se však do top desítky dostala také jedna země z regionu severní Afrika a západní Asie. Je jí Izrael, který je desátý. Izrael je světovým lídrem ve vývoji aplikací, v inovativních formách podnikání a také v tom, jakých výsledků dosahuje v oblasti nových znalostí a technologií.
Kde jsou ty nejinovativnější země?
Nejinovativnější země v žebříčku obchodní školy INSEAD jsou nadále většinou v Evropě.
Švýcarsko bylo první – už devátý rok v řadě. Vedly k tomu jeho výsledky v oblasti duševního vlastnictví a vlivu na životní prostředí. Druhé je Švédsko, které tomu vděčí především svým opatřením v oblasti vzdělávání a rozšiřování znalostí. Spojené státy byly třetí.
Nizozemsko (bylo čtvrté) má skvělé výsledky v oblasti příjmů z duševního vlastnictví a také má kvalitní regulaci. Spojené království bylo páté díky vědeckým publikacím a univerzitám. Finsko (šesté) si velmi dobře vede v oblasti patentů, právního státu a řešení insolvencí. Dánsko (sedmé) je dobré v používání ICT a poskytování veřejných služeb online. Německo skončilo deváté.
Singapur (osmý) je asijským lídrem v oblasti inovací.
Čína v žebříčku nadále stoupá. Daří se jí v oblasti patentů a vývozu moderních technologií. Vietnam je nejlepší zemí pro inovace v sekci zemí s nižšími středními příjmy. Thajsko a Vietnam atakují 40. příčku žebříčku. Některé části Asie se tedy hodně zlepšují, zatímco jiné regiony, jako jsou Latinská Amerika a Afrika, se v inovacích rozvíjejí znatelně pomaleji.
-jk-