Žádná země dosud nedosáhla stoprocentní rovnosti pohlaví ve všech čtyřech sledovaných oblastech. Státy s největší rovností mužů a žen zůstávají Skandinávské země. Nejlépe je na tom Island (již devět let v řadě), Norsko a Finsko.
Na čtvrté místo se z loňského 5. místa dostala Rwanda, která byla do žebříčku zařazena poprvé v roce 2014 a hned získala sedmé místo. Na páté místo kleslo Švédsko. První desítku uzavírá Nikaragua, Slovinsko, Irsko, Nový Zéland a Filipíny. Všech deset zemí, i když v jiném pořadí, bylo v první desítce i v roce 2016.
Největší nerovnost mezi pohlavími je v Jemenu, Pákistánu a Sýrii. Česká republika se v roce 2017 umístila na 88. příčce (v roce 2016 zaujímala 77. místo, v roce 2006 to bylo 53. místo).
V otázce ekonomického zastoupení a příležitostí pro obě pohlaví zaujímá Česká republika 92. místo na světě (v roce 2016 to bylo 89. místo) a v otázce politického oprávnění 91. příčce (v roce 2016 to bylo 85. místo).
Vedeme však v otázce přístupu obou pohlaví ke vzdělání a také v kategorii zdraví a přežití. V obou těchto směrech už u nás v tomto směru zcela zmizely genderové rozdíly. V otázce zdraví a přežití přitom Česká republika ještě v roce 2016 byla na 40. příčce (v roce 2015 to bylo 42. místo)
Celá studie včetně samostatných zpráv pro jednotlivé země je k dispozici ke stažení na stránkách Světového ekonomického fóra.
-kk-
Zdroj: World Economic Forum - Světové ekonomické fórum