Na vodorovné ose (osa kategorií) se zobrazí označení jednotlivých datových hodnot, na svislé ose (osa hodnot) jejich velikosti. Popisky dat a jejich hodnoty tvoří datovou řadu. Graf může zobrazovat více datových řad se společnými popisky, jednotlivé řady jsou barevně odlišeny.
Základem pro tvorbu grafu je tabulka, která obsahuje v prvém sloupci a prvém řádku popisky dat a označení jednotlivých řad. Buňka v levém horním rohu tabulky je prázdná. Označení řady je nutno do tabulky zapsat, i kdyby tabulka obsahovala jen jednu řadu dat. Na orientaci tabulky nezáleží, protože graf může datovou tabulku přečíst i s otočením o 90°.
Typy grafů
K nejčastěji používaným typům grafů patří:
-
Sloupcový graf - jednotlivé hodnoty jsou vyznačeny barevnými sloupci. Obdobně funguje pruhový graf, což je sloupcový graf pootočený o 90°, takže jednotlivé hodnoty tvoří vodorovné barevné pruhy.
-
Spojnicový (průběhový) graf - hodnoty jsou znázorněny body, spojenými lomenou čarou. Tento typ grafu se nejčastěji používá pro znázornění průběhu na čase. Měsíce, roky atd. tvoří popisky na ose kategorií.
-
Bodový (X, Y) graf - znázorňuje závislost „něčeho na něčem“. Na ose kategorií jsou nezávislé hodnoty, na ose hodnot závislé hodnoty. Zobrazené body lze proložit čárou nebo různými typy křivek.
-
Výsečový (koláčový) graf - zobrazuje rozdělení celku mezi jednotlivé části.
Jednotlivé typy grafů se ještě dělí na podtypy.
Vložení grafu na list
Nový graf vytvoříte těmito kroky:
-
Označíte datovou tabulku včetně prázdné buňky.
-
Klepnete na záložku karty VLOŽENÍ.
-
Ve skupině Grafy klepnete na tlačítko pro požadovaný typ grafu.
-
V zobrazené nabídce vyberete vhodný podtyp.
Graf se vloží na list v podobě obrázku. Klepnutím do bílé plochy označíte celý graf, klepnutím na některý prvek grafu označíte tento prvek. Po označení celého grafu jej můžete přesouvat pomocí myši a tahem myší za pravý dolní roh grafu měnit jeho velikost.
Po klepnutí do grafu nebo na některý jeho prvek se zobrazí dvě nové karty: nástroje grafu – návrh a nástroje grafu – formát.
Změna datové oblasti
Při přepisu tabulky se graf automaticky aktualizuje. Při přidání nového řádku nebo sloupce do tabulky se však graf nezmění. Proto je třeba změnit definici datové oblasti grafu:
-
Označíte graf.
-
Na kartě nástroje grafu – návrh klepnete na tlačítko Vybrat data.
-
V zobrazeném okně klepnete do položky Oblast dat grafu. Na listu vyznačíte novou oblast datové tabulky.
-
Potvrdíte tlačítkem OK.
Tlačítkem Zaměnit řádek za sloupec se prohodí řady a kategorie a datová tabulka v grafu přečte s pootočením o 90°.
Změna typu grafu
Typ vytvořeného grafu je možné dodatečně pozměnit:
-
Označíte graf.
-
Na kartě nástroje grafu – návrh klepnete na tlačítko Změnit typ grafu.
-
V zobrazeném okně označíte nový typ a zvolíte vhodný podtyp.
-
Klepnete na tlačítko OK.
Kopírování a přesun grafu
Označený graf zkopírujete do schránky tlačítkem Kopírovat, příkazem Kopírovat z místní nabídky nebo klávesovou kombinací Ctrl + C. Zkopírovaný graf vložíte na jiné místo tlačítkem Vložit, příkazem Vložit z místní nabídky nebo klávesovou kombinací Ctrl + V. Pro přesun grafu graf vyjmete do schránky tlačítkem Vyjmout, příkazem Vyjmout z místní nabídky nebo klávesovou kombinací Ctrl + X a poté provedete vložení. Přesun grafu na jiný list provádí také tlačítko Přesunout graf, které je na konci karty nástroje grafu – návrh.
Kopírování grafu můžete výhodně využít pro tvorbu několika stejných grafů, zobrazujících různá data. Vytvoříte graf z prvé tabulky, vytvoříte jeho kopii a u zkopírovaného grafu pozměníte zobrazovanou datovou oblast.
Po vložení grafu se schránky se vpravo dole zobrazí malé tlačítko se šipkou, které nabízí různé možnosti vložení. Poslední možnost v nabídce převede vkládaný graf na obrázek. Takto vložený graf již není propojen s původními daty a při jejich úpravě se nemění.