Následující rady vám pomohou k tomu, abyste se učili kdykoli se vám k tomu naskytne šance.
Chce to trochu reflexe
Nějaký čas věnujte přemýšlení o vašich minulých zkušenostech. Mohlo to být nějaké důležité setkání s klientem nebo jen náhodný rozhovor s vaším kolegou. Reflexe a přemýšlení je způsob, jak ve svých zkušenostech najít nějaký smysl a poučení. Umožňuje nám si toto poučení odnést a později jej aplikovat na nové situace.
Předpokládejme, že jste třeba právě dokončili projekt. Nyní byste se neměli okamžitě vrhnout na další. Místo toho věnujte aspoň pár minut popřemýšlení o tom, co vás během něj překvapilo. Také zauvažujte nad tím, kdy jste cítili frustraci a co naopak zafungovalo dobře. Poté si pro sebe zformulujte své závěry – a nebo je třeba také hned sdílejte se svým týmem.
Rozhlédněte se kolem sebe
Věnujte pozornost svým kolegům a klientům. Snažte se rozpoznat to, co dělají za práci, jaký je jejich přínos. Využijte do maxima to, že zažíváte každý den nějaké interakce s ostatními lidmi. Prozkoumejte, jak ostatní lidé pracují. To nejlepší pak použijte i sami pro sebe, radí nám článek na webu strategy-business.com.
Předpokládejme, že jste si třeba nikdy nemysleli, že by práce vašich kolegů z jiných týmů mohla být pro vás něčím inspirativní. Vždy jste vnímali jejich práci jako něco zcela nesouvisejícího s tou vaší. Nyní byste měli navázat a rozvíjet vztahy s ostatními, abyste věděli, co a jak ostatní dělají. Získáte tak širší přehled o všech problémech, kterým vaše společnost čelí. Dost možná se také dozvíte o nových osvědčených postupech, které můžete použít ve své práci i vy sami.
-jk-