Říká se, že každý je svého štěstí strůjcem. A je to velká pravda. Podepisuje se pod ni světoznámý kouč a autor manažerských knih Marshall Goldsmith. V nedávném článku na svém blogu připomněl způsob našeho uvažování má velmi silný vliv na to, zda ve svém snažení dosáhneme úspěchu. Upozornil na několik typických výmluv, jimiž se snažíme omluvit svou vlastní lenost nebo neschopnost. Pojďme se tedy podívat, jaká přesvědčení nám stojí v cestě.
Když se změním, nebudu autentický
Přizpůsobovat se novým situacím neznamená nebýt sám sebou. Stále to budete vy, jen se naučíte lépe chovat.
Změny jsou příliš náročné
Když na něčem dlouho pracujeme, začínáme být unavení a máme tendenci to vzdát. Chcete-li uspět, potřebujete silnou vůli.
Vím, co mám dělat
To je jistě dobře. Vědět však nestačí, je třeba jednat. Je velký rozdíl mezi tím něčemu rozumět a udělat to.
Musím být perfektní
Potřeba být ve všem dokonalý vede pouze k beznaději. Zbavte se jí a budete úspěšnější.
Není to fér
Ne vždy se nám dostane očekávané odměny za to, co uděláme. Život zkrátka není vždy fér. Měli bychom se však kvůli tomu vzdávat svých snů?
Jsem na to sám
Ano, vy jste strůjci svého štěstí a úspěchu. Neznamená to však, že nemůžete počítat s lidmi kolem sebe. Nepřehlížejte výhody podpory ze svého okolí a zbytečně se neizolujte.
Nic mě nezastaví
Věřit si je správné. Stejně důležité je však počítat i s možnými problémy a neočekávat od sebe nemožné.
Dnes nemusím
Vždy se najde nějaký den, který se hodit jako výmluva, proč nepracovat na cíli, který jsme si dali. Jsou to narozeniny, výročí, významné sportovní události... Chcete-li opravdu něčeho dosáhnout, musíte být ve své snaze konzistentní.
-kk-