Tento text vychází z článku na Forbesu.
Začínáte mít z práce hrůzu
Vaše práce by vás měla ideálně bavit. Občasný stres nebo nechuť k plnění nějakého úkolu jsou běžné věci, ale pokud začínáte pociťovat vyložené obavy z toho, že druhý den musíte zase do práce, je na čase se zamyslet nad tím, jestli máte ke své práci zdravý vztah.
Zanedbáváte své známé, koníčky a rodinu
Přehnaný důraz na práci se projevuje dlouhodobě i tak, že vás přestávají bavit věci, které vás dříve bavily. Zanedbáváte své koníčky a kvůli pracovním povinnostem nebo únavě už nestíháte věci, které vám dělají radost. Také se nesetkáváte se svými známými a nevěnujete dostatečný čas své rodině, případně je tento čas nekvalitní, protože jste myšlenkami stále někde jinde.
Pociťujete psychické i fyzické dopady přemíry práce
To, že se věnujete své práci až přespříliš, se samozřejmě dříve či později projeví na vašem zdraví. A to jak na tom psychickém, tak i fyzickém. Ze začátku pociťujete možná jenom chronický stres, mohou se přidat problémy se spánkem, zažívací problémy, bolesti zad. Může přijít i ztráta hmotnosti nebo naopak nadměrné tloustnutí, přehnaná konzumace alkoholu, deprese a mnoho somatických problémů. Není proto radno workoholismus a nezdravý vztah k práci podceňovat.
-mm-