Popis těchto tří metod uveřejnil web Entrepreneur.com.
Zpět k základům
Jedná se o metodu, jak polemizovat se zavedenými principy a konvenčními pravdami, jejíž základy položil už Aristoteles, ale kterou využívají také moderní filozofové nebo byznysmeni, jako například Elon Musk. Hlavní myšlenkou tohoto principu je, že se komplexní problém vezme a rozloží se na ty nejelementárnější, nejjednodušší pravdy, na jejichž základě se pak vybuduje nová myšlenka. Inovativní lídři, kteří tohoto principu využívají, si tak pokládají otázku: jaké základní principy za tímto problémem nebo konceptem stojí? Tyto principy pak očistí od všech předsudků, zkušeností a domněnek a na jejich základě se na celou problematiku pokusí podívat z nové, neotřelé perspektivy.
Kolektivní inteligence a kreativita
Dobří a inovativní lídři umějí efektivně využívat inteligenci, znalosti a kreativitu kolektivu kolem sebe. Pokud se jako lídr snažíte přijít s řešením nějakého problému nebo s určitým novým nápadem, máloco vám dodá tolik inspirace a podnětů, jako lidé kolem vás. Máte dvě možnosti. Zaprvé buď cíleně požádat určitou skupinu (například svůj tým), aby se pokusila kolektivně přijít s nějakým řešením – v takovém případě můžete zorganizovat setkání, kde se o věci pobavíte nebo kde proběhne týmový brainstorming. Druhou variantou je získávat inspiraci od ostatních neoficiálně. Tedy tak, že se jednoduše budete bavit s lidmi ve svém okolí (o daném problému nebo klidně o obecných tématech) a budete naslouchat tomu, co k tématu říkají.
Nástroje umělé inteligence
Moderní nástroje umělé inteligence, jako je například ChatGPT, mají stále k dokonalosti daleko. Jednu věc ale umí skvěle – nabídnout vám podněty k zamyšlení. Hledáte inspiraci, nedaří se vám přijít s neotřelými nápady nebo máte kreativní blok? Zkuste se o tématu pobavit s nějakým chatovacím nástrojem, který vám může vygenerovat různá témata nebo zajímavé body, od kterých se můžete při svém přemýšlení odrazit. Už je pak jenom na vás, jak s těmito nápovědami naložíte.
-mm-