Autokratický styl
Autokratičtí manažeři dělají všechna rozhodnutí sami za sebe. A očekávají, že členové týmu se budou těmito rozhodnutími řídit. Jak uvádí HubSpot blog, tento styl může vést k rychlým výsledkům a je proto velmi účinný v krizových situacích. Zejména za nekritických, každodenních okolností však může vést k nedostatečné angažovanosti a motivaci zaměstnanců.
Demokratický styl
Manažeři demokratického rázu naopak členy svého týmu do rozhodovacího procesu ve velkém zapojují. Tento styl řízení se nejlépe hodí pro situace, kde je potřeba kreativita a inovace. Jeho důsledkem ale často je pomalý, zdlouhavý proces rozhodování a malá flexibilita týmu jako celku.
Styl „laissez-faire“
V rámci stylu „laissez-faire“ týmoví manažeři své podřízené usměrňují jen ve velmi omezené míře. Dávají jim volnost a umožňují jim pracovat samostatně. Zaměstnanci tak jsou do velké míry nezávislí a dostávají prostor pro uplatnění vlastní kreativity. Nevýhodou stylu „laissez-faire“ je však absence vize a také malý zájem pracovníků o to, co se děje.
Transakční styl
Transakční manažeři se zaměřují na odměňování a trestání členů týmu na základě jejich výkonu. Tento styl funguje nejlépe v týmech, kde panují jasná pravidla a kde se postupuje podle jasně definovaných procesů. Tento styl podporuje disciplínu a jednoznačnost komunikace mezi členy týmu, ale také často vede k nedostatku kreativity zaměstnanců a k nízké míře jejich zapojení.
Transformační styl
Lídři vykazující transformační styl se snaží především o to, aby členové týmu dosáhli svého maximálního potenciálu. Pokud je vaší prioritou dlouhodobý růst a rozvoj vámi svěřených oveček, pak pro vás může být transformační styl vhodnou volbou. Dejte si ale pozor, abyste veškerý svůj čas nestrávili sněním a nezapomněli pro všechny své vize pracovat také na každodenních, praktických úkolech.
-mm-