Při své další prezentaci začněte otázkou zaměřenou na každého jednotlivce v publiku. Nebo odvyprávějte stručný příběh. Své úvodní věty si sepište, abyste vždycky věděli, čím začít. Procvičujte si jejich přednes, abyste je pak odprezentovali sebejistě. Možná byste mohli využít i trochu herectví a emocí. Zapojte gesta a pracujte s pauzami. Důležité je upoutat pozornost posluchačů hned od začátku. Web presentationmagazine.com se s námi podělil o několik tipů jak na to.
Položte otázku, která se bude týkat všech
Když to uděláte, každý jednotlivec v publiku bude mít pocit, že mluvíte přímo s ním. Jako byste byli staří známí. To upoutá jejich pozornost. Také můžete použít řečnické otázky, jako například: „Kdybych se vás zeptal, jestli… ?“ a otázku dokončete něčím, co se nějak pojí k tématu vaší prezentace.
Použijte příběh
Všichni víme, že příběhy jsou dobré pro získání důvěry. Jak nějaký příběh dát dohromady? Musíte uvést nějaký problém a pak přijít se zajímavým a nečekaným „aha“ momentem na konci vyprávění. Samozřejmě, že někdy není snadné přijít s příběhem, který by se vztahoval přímo k vašemu aktuálnímu tématu. Když si nevíte rady, zkuste čerpat ze svých osobních zážitků.
- Největší chyba, jakou jste kdy udělali.
- Moment, na který jste obzvláště pyšní.
- Největší lekce, které se vám dostalo.
Silné úvodní věty, které vám zajistí plnou pozornost
Zkuste svou prezentaci zahájit jednou z následujících vět.
- Kdybyste byli se mnou v… (kde? co by tam viděli? co by se naučili?)
- Zažili jste někdy / měli jste někdy pocit, že… (co? jaký?)
- Nikdy nezapomenu na den, kdy… (jste něco udělali? něco zažili? co to bylo?)
- Představte si, že… (jste ztraceni v Berlíně. Neumíte německy ani slovo a nemáte u sebe ani euro. Co byste dělali?)
-jk-