Identifikujte účastníky šikany
Podle Forbesu existuje několik druhů šikany. Utiskovat pracovníka může nejenom vedoucí, ale i kolega, větší kolektiv nebo dokonce podřízený. Zmapujte ve spolupráci s obětí situaci a zjistěte, kdo všechno jsou její účastníci a především kdo je v dané situaci aktivním agresorem. Řešte potom celý problém jako celek, nikoliv pouze jenom jeho část.
Promluvte si s agresorem
Konfrontujte přímo agresora, který šikanu aktivně vyvolává. Zjistěte, jestli si je vůbec svého jednání vědom – někdy je totiž možné, že aktivní účastník si ani neuvědomuje, jak se oběť cítí, a v takovém případě je situace řešena o něco málo jednodušeji. Pokud si je agresor svého chování vědom a dělá útoky cíleně, jasně mu vysvětlete, co přesně po něm chcete, v čem je situace nepřípustná a jaké typy chování nebudete tolerovat.
Řešte věc s HR oddělením nebo s vyšším vedením
Jestliže to situace vyžaduje, eskalujte situaci na vyšší vedení nebo personální oddělení. Odborníci na HR totiž zpravidla znají nástroje a způsoby, jak situaci řešit. Neberte šikanu na pracovišti na lehkou váhu, zvláště pokud se odehrává ve vašem týmu, a neváhejte věc postoupit až na nejvyšší vedení, pokud ji nejste schopni vyřešit vlastními silami.
Situaci následně průběžně kontrolujte
I když se vám situaci podaří nějakým způsobem vyřešit, nic není navždy hotovo. Situaci monitorujte, průběžně se zajímejte o to, jestli agresor se svým chováním nepokračuje nebo jestli si nevybral jinou oběť.
-mm-