Tento přístup je však zejména v bankovnictví poměrně běžný. Banka (či jiná instituce) přijme manažerskou superhvězdu z jiné společnosti, ta však vyžaduje odpovídající finanční ohodnocení. Důsledkem toho může být destabilizace firmy a nedůvěra manažerů – při tomto přístupu jsou totiž v podstatě vyloučeni interní kandidáti na post výkonného vedoucího. Na vině jsou podle odborníků především společnosti, specializující se na vyhledávání a nábor výkonných vedoucích. Ty ovlivňují vývoj trhu práce v této oblasti.
Samotné personální firmy specializované na vyhledávání výkonných manažerů přiznávají, že zdrojem jejich činnosti jsou především firmy s finančními problémy. Ty se nejvíce spoléhají na „zachránce“ zvenčí. Pro tento úsek trhu práce jsou specifické následující aspekty: * Poměrně malá nabídka a poptávka, * Vysoké riziko pro obě strany, * Obecně rozšířená obava o legálnost takového počínání.
Při výběrovém procesu se klade důraz především na sociální vlastnosti a publicitu daného manažera, odborné zkušenosti a vzdělání jsou obvykle stranou. Celý proces bývá obvykle utajený – na inzeráty na pozice výkonných vedoucích narazíme v časopisech a na Internetu málokdy. Firmy, které využívají služeb specializované agentury, jsou ochotné za nalezení vhodného kandidáta zaplatit horentní sumy. I zde se však trendy mění – firmy se postupně zaměřují spíše na výkonnost a integritu osobnosti, a nikoli na charisma. Zdroj: The Economist - server prestižního britského týdeníku The Economist Zobrazit přehled článků ze zdroje The Economist