Vydlážděte si cestu vzhůru
Je lákavé zahnat do kouta vašeho šéfa a vylít si na něm svou frustraci z vaší zabrzděné kariérní cesty a touhy po více penězích. Ale to není plán. Musíte o tom začít přemýšlet z hlediska organizační potřeby. Co vaše společnost potřebuje na vyšších úrovních řízení? Jak se můžete stát člověkem, který tyto potřeby naplňuje? Zjistěte nejprve, jaké dovednosti a zkušenosti vám chybí, pak vymyslete plán, jak tyto dovednosti získat. Tímto způsobem nejenže získáte potenciál a aspiraci, ale také potřebné zkušenosti.
Zdokumentujte svou cestu
Nepředpokládejte, že si každý bude pamatovat, jak dobře jste si vedli na posledním náročném projektu, který vám kdy byl svěřen. Musíte být připraveni stejně jako na pohovor. Dokumentujte své úspěchy, kterých jste za poslední rok dosáhli. Připravte si argumenty, jak můžete ještě více přispět na vyšší pozici.
Způsob, jakým tyto úspěchy prezentujete, je také důležitou součástí vaší strategie přesvědčování. Mluvte o datech a dopadu na podnikání.
Váš záměr je zde dvojí. Předkládáte důvody pro své povýšení a zároveň prokazujete, že jste schopni poskytnout přesvědčivé argumenty pro něco, co je pro vás důležité – i pro společnost.
Naučte se vést
Posunout se po žebříku znamená většinou vést tým. Musíte lidem předávajícím vedoucí role a týmům, které povedete, ukázat, že zvládnete vést i tým se specifickou odborností (např. technickou).
Mohou vás například IT specialisté považovat za lídra? Ano, ale vyžaduje to určitý druh empatie. Travte s nimi čas, snažte se vcítit do jejich potřeb. Pokud vám empatie a vedení nejsou přirozené, zvažte, jak je můžete rozvíjet. Vedení je naučené chování a existuje spousta způsobů, jak se to naučit – od získání titulu MBA přes interní vzdělávací programy až po najmutí kouče nebo mentora. Klíčem k vedení je sebeuvědomění. Je to první vůdčí dovednost, kterou je třeba se naučit.
-bb-